Dnes už netreba zo Slovenska odísť, stačí sa odstrihnúť

Autor: Gabriela Mezeiová | 27.9.2017 o 8:15 | Karma článku: 10,68 | Prečítané:  34778x

Dobrá správa pre Slovensko je, že množstvo mladých a šikovných ľudí tu zostáva. Zlá správa pre štát je, že ho práve budúca elita prestáva živiť.

Šikovní a inteligentní mladí ľudia čoraz viac ignorujú tento štát, jeho inštitúcie a politiku. Nezaujímajú sa o ňu, nechcú ju tvoriť a nechodia už ani voliť. Doposiaľ to bolo pre štát únosné, keďže dane platiť museli. Jasali najmä politici, ktorým vyhovuje, keď sa o veci verejné múdri ľudia nezaujímajú. Teraz sa však karta začína obracať.

Tí najprogresívnejší zo spoločnosti (zatiaľ najmä mladí IT odborníci) si totiž našli spôsoby, ako sa od štátu čo najviac odstrihnúť, no zároveň v ňom zostať žiť a nemať s ním otvorený konflikt. Odstrihávajú sa nielen od štátu, ale aj od jeho daní, od bánk, od rôznych úradov, inštitúcií a iných jeho produktov, ktoré k svojmu životu nepotrebujú. Len ich brzdia v rozvoji a spôsobujú im škody (nielen materiálne). Ako to robia?

Kryptomena

Namiesto bežných bankových účtov vo fiat menách (napr. Euro) používajú internetovú peňažnú kryptomenu (napr. Bitcoin). Za svoje služby (napr. programovanie) prijímajú kryptopeniaze, ktorými môžu platiť za čoraz viac tovarov a služieb (napr. aj na Alze). Na ostatné nákupy vo fiat mene (stále zrejme väčšina prípadov) používajú štandardné debetné karty vydané zahraničnými finančnými inštitúciami, ktoré fungujú v podstate ako online zmenárne. Takže za svoje kryptopeniaze môžu pohodlne kupovať čokoľvek, čo sa kupuje bežnou VISA/MC kartou v obchode. Môžu si takisto vyberať eurá z bežných bankomatov, ak potrebujú hotovosť, hoci reálne na účtoch žiadne eurá nemajú. Ďalšou možnosťou je výber eur zo špecializovaných bankomatov na nákup alebo predaj kryptomeny. 

Pokiaľ má zákazník problém platiť za služby v kryptomene, znova je možné použiť on-line zmenárne (len v opačnom smere), resp. rôzne „fakturačné“ brány a fakturovať vo fiat mene. Čo z týchto prevodov kontroluje, či zdaňuje štát, je načrtnuté v úvode tohto blogu. Miera celkovej anonymity je otázna a závislá od použitej meny aj zmenárne, ako aj od finančného objemu.  

Pozn.: Pochopiť ako presne fungujú kryptopeniaze a blockchain technológia je pre nás laikov zložité. Odporúčam prečítať tento zrozumiteľný článok v slovenčine.

Virtuálne firmy

Na podnikanie nepotrebujú živnosť. Jednoducho len pracujú a za svoju prácu dostávajú odmenu. Nechýba im IČO, DIČ, gastrolístky, rôzne formy odvodov, daní, poistení a dôchodkových pilierov. Nechcú používať štátne elektronické systémy, ktoré aj keby fungovali, tak podľa nich vyzerajú ako z minulého storočia. Necítia potrebu platiť množstvo zbytočných úradníkov a už vôbec nie politikov, ktorí keď sú pristihnutí pri krádeži, tak prídu maximálne o flek a šéf im poďakuje za prácu. 

Ak predsa len potrebujú firmu, založia si ju tam, kde politici podnikanie   úprimne podporujú (napr. v Estónsku) alebo tam, kde je vysoká daňová sloboda (napr. v Paname). A tým pádom ich stále menej zaujíma, koľko miliónov eur slovenskí politici znova ukradli. Ak sa spýtate na ich prínos do spoločnosti, argumentujú dépeháčkou, ktorú vraj platia oveľa vyššiu, než keby zarábali menej, odišli do zahraničia alebo nepodnikali vôbec. Argumentujú aj tonami libertarianizmu.

Komunitné organizovanie

Budujú si komunity, ktoré sa držia na dvoch princípoch: lokalita (miesto kde práve bývajú) alebo spoločné záujmy. Nezaujímajú ich vyššie geografické spolky (okres, VÚC, štát/únia) ani príliš veľké spolky (národ, viera, farba pleti). Dokážu mať veľmi blízko k človeku, ktorého síce nikdy nevideli a ktorý pochádza z úplne odlišnej kultúry, avšak spája ich niečo konkrétne. Hrdosť na narodenie sa na rovnakom území to nie je. Zo zeme to síce môže pripomínať návrat k mestským štátom, z vyššej perspektívy naopak deštrukciu rozdelenia sveta na štáty. 

Čo bude ďalej

Isté je, že špecifická vrstva ľudí, ktorí aktívne ignorujú tento štát, sa bude rozrastať. Isté je, že pokiaľ tu nevznikne politická reprezentácia, ktorá môže v prvom rade týchto ľudí pochopiť a potom im (za výmenu) aj niečo ponúknuť, tak tento štát v súčasnej podobe zanikne, respektíve odumrie. Nebude ho mať totiž kto živiť.

Pevne verím, že to nie je jediná cesta, ako zreformovať spoločnosť. A ani jediná cesta, ako napríklad odstrániť korupciu.

BTC: 1NtwY4UjTQLHdrVTz9NNFZL2nweVijoFDM

LTC: LMqxyk3n4FSkRECDuEvc3qVQjm7fXE6JXn

Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?