Bugárov koniec?

Autor: Gabriela Mezeiová | 27.6.2017 o 8:15 | Karma článku: 8,11 | Prečítané:  2867x

Média a verejnosť nesprávne vyhodnocujú kariéru Bélu Bugára, keď si navzájom pritakávajú, že sa blíži jej koniec. Ide o nepochopenie jeho postavenia a kľúča k úspechu, ktorý sa v tomto volebnom období nemá dôvod skončiť.

Bolo to na konci leta 2002. Pamätám sa na to celkom dobre, pretože išlo o moje prvé stopovanie a pretože nám zastavil Béla Bugár, takpovediac ihneď. S priateľom sme boli nadšení, Béla nám cestou rozprával o maďarskej opernej speváčke, ktorú sme celý čas počúvali. Pohodlná čierna Oktávia plávala ponad Hontom, Béla sa po celý čas správal slušne, príjemne a nenútene...

Keď sa Bugár po minuloročných voľbách rozhodol, že pôjde do koalície so Smerom, tak si istotne neznížil svoje šance do budúcna. Naopak – momentálne nie je v parlamente subjekt, ktorý má väčší koaličný potenciál a tento stav sa nemá dôvod zmeniť ani do volieb 2020. Bugár môže ísť do koalície s kýmkoľvek okrem Kotlebu, iné spojenectvo by už pre nikoho nebolo prekvapením. Bugár si už totiž skúsil koalíciu takmer s každým, pričom je nutné zdôrazniť, že s každým mu aj fungovala. Matovič či Sulík ho síce môžu osočovať, vyčítať mu nedostatok charakteru a takto si krátiť čas nad svojím ďalším zbytočným obdobím v parlamente, ale pokiaľ to po ďalších voľbách situácia umožní, tak si pred neho tentokrát aj ľahnú na zem.

Bugárov limit kvôli národnosti bol vždy zároveň jeho veľkým benefitom. Uvedomoval si, že z neho pod Tatrami nikdy nebude premiér, vďaka čomu nikdy nemal prehnané ambície. Zásadný vplyv na smerovanie politiky si však vedel udržať a to aj s menej než 10 % podporou. Na konci tohto volebného obdobia to budú už 3 desaťročia. Ako je to možné?

Medzi Bugárove silné stránky patrí, že sa vyhýba akýmkoľvek verejným konfrontáciám. Vie bezchybne rozlíšiť medzi tým, čo sa rieši vonku a čo v zákulisí. Bugár má vysoký stupeň sebaovládania. Na urážku reaguje úsmevom, pôsobí pokojne a vyrovnane, nie však laxne. Keď čelí primitivizmu svojich kolegov (s čím má nekonečné skúsenosti ešte zo slotovských čias), tak pôsobí pobavene, nikdy však nie arogantne. Jeho konanie nepoznačuje márnomyseľnosť, nemá potrebu mať posledné slovo. Vie sa stiahnuť do úzadia a vie byť veľmi trpezlivý. Takto sa napokon aj vždy preniesol ponad občasnú medializáciu svojho elegantného biznis modelu, sľubovaných odchodov z politiky a ostatných typických manierov politikov neskorého socializmu. Ústny prejav má kultivovaný, nie však prehnane distingvovaný, intelektuálny, či nezrozumiteľný. Málokedy hovorí zbytočné slová a bez námahy vie zostať vecným. Nebýva osobným, zriedka útočí, zväčša sa len bráni. Ak je útok nevyhnutný, orientuje ho skôr na činy než na ich strojcov.

Bugár si vie udržať priazeň maďarskej menšiny a pritom nepoburuje slovenskú väčšinu. Vytvorením Mostu sa zbavil radikálov, ktorí mu vtedy prinášali viac problémov než hlasov. Ak ich bude znova potrebovať k prežitiu, dokáže ich znova skrotiť. Bugár si zároveň dokáže získať aj podporu rôznych typov menšín, čiže nielen národnostných.

Bugár sa snaží robiť si z ľudí priateľov. V prípade Andreja Danka to síce navonok občas pôsobilo príliš diskrétne, neprajníci by povedali až romanticky. Z tejto dvojice však Béla nebol ten, komu by to mohlo ubrať body. A to si aj veľmi dobre uvedomoval, vždy, keď bezostyšne prenikal do intímnych zón predsedu parlamentu a vyhľadával čo najviac jeho fyzického kontaktu. Vysielal tým navonok signál o tom, že dokáže vychádzať a spolupracovať s každým.

Takéto ľudské vlastnosti, prístup a konanie je bezpochybne výhodné pre život Bélu Bugára. Vyvstáva tu však podstatná otázka: do akej miery je tento typ vrcholového politika výhodný aj pre spoločnosť? Na jednej strane schopnosť sa dohodnúť, na druhej strane schopnosť dohodnúť sa s úplne hocikým. Na jednej strane politická nekonfliktnosť, na druhej strane konflikt so zásadami a pamäťou svojich voličov. Na jednej strane jasné postoje, po čase však rozdrvené pod zámienkou „nutnosti robenia kompromisu“. Na jednej strane charakter na bilbordoch, na druhej jeho absencia za nimi. Čo z toho na voličov platí viac, však ukazujú dlhodobé štatistiky.

...Náš prominentný šofér trval na tom, že nás odvezie až k nám, hoci si musel zájsť. Bolo tesne pred voľbami a Béla si touto predĺženou jazdou jednak poistil hlasy v našich rodinách a najmä vytvoril veľmi živé PR. A či už sa mi to páči alebo nie, tak musím priznať, že aj po 15-tich rokoch to stále nejako funguje. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?