Chlapci, ktorí môžu poraziť aj fašizmus

Autor: Gabriela Mezeiová | 23.3.2017 o 8:15 | (upravené 23.3.2017 o 8:33) Karma článku: 11,65 | Prečítané:  5222x

Boj proti fašizmu na Slovensku má dve zásadné chyby. Vedú ho často nesprávni ľudia a robia to nesprávnym, neúčinným spôsobom. Za všetko hovoria doterajšie výsledky.

Akúkoľvek politickú snahu je možné v demokratickom zriadení následne zmerať prísne objektívnym spôsobom. A tým sú voľby. V najbližších voľbách (ktorýchkoľvek) pôjde o fašizmus. O to, či tu bude stále hroziť alebo už bude reálne fungovať.

Bez ohľadu na náš zámer a snahu, je z vyššie uvedeného pohľadu úplne jedno, koľko antifašistických akcií zorganizujeme, koľko povinných prednášok na školách zahrnieme do rozvrhov, koľko vyprodukujeme hysterických statusov, fotomontáží a karikatúr alebo článkov a videí. Môžeme si dať za to každý síce kvačku, ale tie sa vo voľbách spočítavať nebudú.

Čo sa však bude počítať sú hlasy Kotlebových voličov, na ktorých majú vyššie uvedené a za posledný rok zrealizované akcie zanedbateľný, nulový, ak nie rovno opačný vplyv! Myšlienka tých akcií je dobrá, treba si však čestne povedať, na koho pôsobia a na koho nie.

Kotlebov volič (aj potenciálny) totiž nečíta mainstream a keď aj áno, zvykne všetko v ňom napísané spochybňovať. Kotlebov volič nepočúva intelektuálne elity, hercov, spisovateľov a úspešných start-upistov a keď aj áno, zvykne mať na veci už z princípu opačný názor. Presvedčenie Kotlebovho voliča galakticky silnie, keď sa proti nemu a jeho vodcovi stavajú politici a to najmä aktívni! A tak namiesto spoločnej hrádze proti fašizmu staviame kotlebovcom vodné dielo.

Kotlebových voličov nezačne ubúdať, keď sa im budeme vysmievať a urážať ich. Je úplne zbytočné zverejňovať nelichotivé fotografie z ich opekačiek, nevkusné oblečenie a šibnuté gastronávyky. Je úplne zbytočné míňať energiu na fotenie ich komentárov plných hrúbok. Veď aj tí na opačnej strane barikády sú schopní spraviť v texte hrubú gramatickú chybu.

Kotlebov volič nerozumie textom ľudí ako Michal Havran, pretože 99,9 % obyvateľstva nemá potuchy, kto je to Maurras z Action français a nevie nič o pôsobení filibustierov. Michalove texty nemajú žiaden vplyv na Kotlebových voličov. Ani keď sú atraktívne, technicky zvládnuté a nabité energiou. Ani keď ich lajkne Monika Beňová.

Kotlebov volič nerešpektuje to, čo chceme aby rešpektoval. Nerešpektuje to, čo rešpektujeme my. Cesta k jeho osloveniu sa nedá vyrúbať, tú cestu treba nájsť, hoci môže viesť úplne mimo nás.

Bez ohľadu na príčinu aktuálneho stavu v slovenskej spoločnosti, v nej existuje len veľmi úzka skupina ľudí, ktorí tu požívajú všeobecnú úctu a rešpekt. Sú ňou špičkoví športovci, ktorí dosiahli v svojej oblasti nespochybniteľný úspech a to aj vo svetovom meradle. Je ním napríklad Marián Hossa, na ktorého fotku odkazoval blog Radovana Bránika (predtým než bola stiahnutá).

Iste, Marián nemohol ani len tušiť, s kým sa fotí, najmä ak sa s cudzími ľuďmi fotí stokrát denne. Nenaznačujem, že by týchto ľudí mohol podporovať. Čo sa snažím vyjadriť je môj odhad, že ľudia ako Hossa, ale aj Sagan či Hamšík dokážu mať vplyv na Kotlebových voličov ako nikto iný. Dokonca aj väčší než Kotleba! Pozor - netvrdím, že tento nápad je všeliek a všetko ostatné je zbytočné.

Žiaden z menovaných športovcov nemá absolútne žiadnu povinnosť robiť prácu politikov, novinárov a iných, ktorí sú za ňu priamo platení. Keď však títo ľudia permanentne zlyhávajú alebo sú neúčinní, treba hľadať iných ľudí a iné riešenia. Také, ktoré našej spoločnosti v kritických okamihoch pomôžu oveľa viac než reklamy na výpredajové tablety a gumených medvedíkov, platenie daní v Monaku alebo návšteva dolapených neapolských kriminálnikov.

Ja im to právo neberiem. Práva tu však čoskoro môžu začať redukovať iní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?