Ako poraziť Kotlebu a zároveň ušetriť

Autor: Gabriela Mezeiová | 16.1.2017 o 8:15 | Karma článku: 11,74 | Prečítané:  5350x

Ruku na srdce. Komu z vás bude VÚC chýbať? Ani vy nie ste medzi nimi? Tak prečo nefungujúci,  a predražený úrad nezrušíme?

Slovensko je krajinou úradov. Tých je tu dokonca podstatne viac než utečencov. Minulý rok sme si dokázali, ako tvrdo sa vieme postaviť voči cudziemu. Tento rok by sme si mohli pre zmenu dokázať, že rezolútne vieme riešiť aj vlastné problémy.  

Úrad VÚC je úplne zbytočný pre všetkých, ktorí nepatria medzi túto úzku skupinu:

  • politici, ktorí sa vďaka ďalšiemu úradu môžu ešte viac obohacovať,
  • ich spriaznené firmy, pre ktoré platí to isté,
  • zamestnanci úradu, ktorí to obom týmto stranám umožňujú.

Predvolebná kampaň do volieb VÚC 2017 sa začala už minulý rok. Nádejní kandidáti si už vopred rozdeľujú fleky a sľubujú výhodné kšefty. Toto sa deje bez ohľadu na stranícku príslušnosť a pokiaľ tomu ešte niekto neverí, tak tu zrejme tých 15 rokov fungovania VÚC nežil.

O výsledkoch pôsobenia VÚC si môžete prečítať napríklad aj v petícii za jej zrušenie, ktorú vytvorili poslanci Beblavý a Macháčková, v rámci iniciatívy V mojom mene. Zvlášť by som v nej zdôraznila to, že potrebu akejkoľvek veci určuje v trhovom priestore reálny dopyt po nej. A ten je v prípade volebnej účasti do VÚC v miere 20 % a stále sa znižuje. Toto číslo hovorí za všetko: aký záujem o fungovanie tohto úradu máme, aký zmysel v ňom vidíme a ako nám je jedno, kto tento úrad ovládne a bude v ňom rozdeľovať a panovať, po novom aj bojovať proti karnevalu a divadlu.    

Kritika petície za zrušenie VÚC hovorí, že presadenie návrhu je nereálne a preto je návrh populistický. Chápem skepsu autora. Avšak miera reálnosti bude vždy závisieť len od ľudí a verím, že existujú spôsoby, ako dnes preukázať predpoklad, že podstatne viac občanov chce VÚC zrušiť, než ho živiť svojou volebnou účasťou. Možno je to málo, ale bol by to štart, po ktorom sa môže konať.      

Faktor Kotleba

Hlavnou mediálnou témou najbližších volieb bude otázka, ako zrušiť na Horehroní Vodcu. Prikláňam sa k názoru, že to nie je reálne a to bez ohľadu na počet volebných kôl. Kotleba, napriek tomu, že pre VÚC nič neurobil, nebude mať proti sebe rovného a to z viacerých dôvodov. Je totiž nepredstaviteľné, že by Smer podporil kandidáta opozície. A je rovnako nepredstaviteľné, že „nefašistovi“ Sulíkovi, ktorý chce zrušiť sviatok víťazstva nad fašizmom, vadí súčasný župan až natoľko, že by podporil Ficovho človeka. No a pikantnejší dôvod Kotlebovho očakávaného úspechu je ten, že mnohým lokálnym politikom a vplyvným osobám (aj mimo ĽSNS) ako župan vyhovuje. Alebo aspoň viac, než keby tam bol niekto iný.

Zrušenie VÚC by prinieslo veľa pozitív.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?