Obracať kabáty bude čoraz zložitejšie

Autor: Gabriela Mezeiová | 20.12.2016 o 8:15 | Karma článku: 7,88 | Prečítané:  944x

Ľudia majú slabú pamäť. Riešiť tento nedostatok budú čoraz viac stroje a tie to budú robiť dokonale. A preto meniť postoje, politickú a názorovú orientáciu bude čoraz zložitejšie.

Klasický príbeh z histórie. Hrdinský partizán, dlhé roky dojímavo fabulujúci o svojich udatných činoch školákom. V skutočnosti gardista, ktorého odhalia pri náhodnej účasti na besede až očití svedkovia jeho niekdajšieho vyčíňania.

Dnes už by takáto kuleha nikomu len tak ľahko neprechádzala. Všetko sa loguje, všetko sa archivuje a všetko je ľahko a rýchlo dostupné komukoľvek s elementárnou schopnosťou prehľadávať internet.

Táto radikálna zmena vernosti odrazu (interpretácie) minulosti má za následok dva dopady.

Pozitívny je ten, že človek, ktorý v modernom veku vyryl do internetu svojou aktivitou výraznú stopu, si po zhodnotení jej následkov už nemôže dovoliť len tak mírnix-dýrnix zrazu zmeniť postoje. Alebo to bude mať aspoň podstatne zložitejšie a možnosti vybočenia z už nastolenej línie obmedzenejšie.

Negatívny dopad je ten, že tí šikovnejší už dnes vedia, na čo si treba dávať pozor a snažia sa zostať názorovo indiferentní a takmer neviditeľní. To im neskôr umožní pridať sa na ľubovoľnú stranu, ktorá bude práve v kurze. A to elegantne a bez pocitu, že im bude niečo pripomínané, tobôž nie vyčítané.

Je pravdepodobné, že sa do popredia v spoločnosti bude dostávať čoraz väčšie množstvo tohto typu ľudí. Ak pôjde o politikov, tak takíto sú nám v podstate na nič.

Poctivo vnímajme, kto z verejne činných osôb si dovolí mať jasný, hoci aj vyhranený názor. Názor, ktorý si neodporuje s tým včerajším a ktorý sedí s formálnym aj neformálnym obrazom jeho autora. A odlíšme ho od tých ľudí, ktorí stále len hmlia alebo blikajú na oranžovo, prípadne sa v rozhodujúcich momentoch skrývajú. A hlavne mlčia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?