Už 1000 teroristických útokov v tomto roku. Viete o viac než desiatich?

Autor: Gabriela Mezeiová | 28.7.2016 o 8:00 | Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1405x

Na tejto mape je rozmiestnenie všetkých teroristických útokov vo svete - nielen tých, ktoré poznáme zo zmenených profiloviek, z „pray for XY“ statusov, z opakujúcich sa prejavov sústrasti štátnikov a z palcových titulkov médií.

article_photo

Teroristické útoky v Európe nás prirodzene zaujímajú viac než útoky na Strednom východe, v Afrike alebo v Pakistane. Dejú sa v mestách, ktoré sme navštívili, kde máme priateľov a kde aj nás mohli priamo zastihnúť pri našom poslednom výlete alebo pracovnej ceste. Vo svete sú však podstatne väčšie ohniská terorizmu než v Európe, ktoré prinášajú podstatne viac obetí týchto činov. Poukazuje na to aj táto aktualizovaná mapa ich rozmiestnenia a základnej klasifikácie, ktorá za rok 2016 eviduje už viac než tisíc útokov, s viac než ôsmimi tisícmi ľudských obetí.

Čo je na mape už blízko a čo je ešte stále ďaleko? Ktorá ľudská tragédia je väčšia? Ktorého národa, rasy, náboženstva alebo ratingu Standard & Poor's? A kedy je ten správny moment vyjadriť ľútosť, strach či verejné pohoršenie?

Je dôležité klásť si tieto otázky, hoci nie je vždy jednoduché nájsť uspokojivé odpovede. Inak odpovie slniečkar, ktorý nevytiahne nos z bezpečia bratislavskej kaviarne a migranta v živote nevidel, inak politik, ktorý musí držať formu a líniu, a inak človek, ktorého osobne nejaký teroristický čin postihne.

Čas šialencov

O dnešnom období sa hovorí ako o čase šialencov. Pre autorov hrôzostrašných útokov na civilné obyvateľstvo je to vskutku adekvátne označenie. Motívy ich konania sa často rozchádzajú, spoločným menovateľom je však záruka, že o ich čine sa okamžite dozvie celý svet. Alebo aspoň tá časť sveta, na ktorej teroristom záleží.

Na medializácii však záleží najviac politikom, ktorí sa jej, na rozdiel od väčšiny vykonávateľov teroru, aj dožijú a majú z nej osobný prospech. Môžu tak s jej pomocou budovať architektonicky jednoduchú, zato však účinnú stavbu, ktorá ich udrží pri moci. Takáto stavba, ktorá vzniká postupným vrstvením nenávisti, strachu a následnej radikalizácie, zákonite nemôže rásť donekonečna a zákonite sa čoskoro zrúti.

Pri stavbách je dôležité, aby ich stavali stavbári. Pri politike je rovnako dôležité, aby ju robili politici a nie šialenci. Pre ilustráciu uvediem pár príkladov castingových omylov v politike:

Pokiaľ dovolíme, aby činy zúfalých šialencov napravovali rafinovaní šialenci so stratégiou, bude to koniec civilizácie. Roztočenú špirálu rýchlych a drastických riešení už nebude možné zastaviť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?