SaS si osvojila tradičné metódy predvolebnej manipulácie

Autor: Gabriela Mezeiová | 17.2.2016 o 8:15 | Karma článku: 10,32 | Prečítané:  23634x

Ak budete voliť podľa predvolebných prieskumov verejnej mienky, dáte tým demokracii kopačku rovno medzi nohy.

S blížiacim sa termínom volieb prichádzajú nad rad tradičné metódy manipulácie voličov. V tomto článku sa zameriam na dva najčastejšie mýty - tzv. „prepadnutie hlasov“ a „menšie zlo“ a ich špecifické zneužívanie konkrétnymi stranami tesne pred voľbami.

Prepadnutie hlasov

Teóriu o prepadnutých hlasoch propagujú najmä strany, pohybujúce sa preferenčne blízko alebo tesne nad päťpercentnou hranicou. Voličovi chcú navodiť ťaživú predstavu o tom, akú chybu urobí, ak svoj hlas odovzdá strane, ktorá sa (podľa nich) nedostane do parlamentu. Nástojčivo mu radia dať hlas radšej im a zabrániť tak jeho prepadnutiu.

Túto rétoriku si v aktuálnom období osvojili najmä strany SaS a Most-Híd. Sulíkovci si uvedomujú, že si čoraz viac liberálne orientovaných voličov a osobností všíma ich neonacistické hnednutie. SaS sa obáva, že skutoční priaznivci tak ušľachtilých hodnôt, akými sú sloboda a solidarita, od nich zákonite musia odskočiť. Most to robí trocha rafinovanejšie. Po uliciach nás presviedča o tom, že treba voliť tých, ktorí majú šancu. Pri tejto strane tak naďalej ostáva veľkou záhadou, o akú šancu presne ide. 

Neexistuje nič také ako prepadnutý hlas. Ak aj odovzdáte hlas strane, ktorá nedosiahne 5 %, tak váš hlas neprepadne. Volili ste to najlepšie, čo ste vedeli, volili ste tých, ktorých ste chceli, a nie niečo ďalšie v poradí. Rovnako ako v živote, keď napríklad túžite po partnerovi, ktorý nie je ľahko dostupný, nevzdáte to hneď na začiatku a nezvolíte si niekoho iného len preto, že je proste poruke. A takisto nebudete predsa fandiť inému tímu len preto, že má podľa stávkových kancelárii väčšie šance uspieť v zápase než váš obľúbený tím.

Naopak, váš hlas reálne prepadne, ak ho odovzdáte tomu, komu nechcete, pretože takýto hlas prepadá v neprospech vašich hodnôt. O to väčšie bude inak aj vaše následné sklamanie, ak táto náhradná voľba nebude reprezentovať vaše predstavy alebo ich bude obracať úplne naruby.

Je takisto dôležité spomenúť, že zastrašovanie „prepadnutím hlasov“ zvyšuje dôležitosť prieskumov verejnej mienky a tým aj pravdepodobnosť a náchylnosť ich zneužívania.

Menšie zlo

Uvažovať pri voľbe politickej strany v intenciách „dobra“ a „zla“ je presne to, čo celé voľby devalvuje na úroveň voľby kráľovnej krásy. Politická strana a politika celkovo nie sú o takých hodnotách, akými sú dobro a zlo, hoci sa nás o tom politici snažia neustále presviedčať. Politika je predovšetkým o volebnom programe, o jeho reprezentácii, schopnosti a sile presadiť tento program. Do politickej strany sa nedá zaľúbiť a tak na nej nie je potrebné hľadať ideálne miery.

Pochopiteľne, pre uľahčenie výberu a komunikácie o ňom, je pre mnohých voličov abstrakcia do dobra a zla jednoduchšia. V takom prípade je však prirodzenejšie hľadať väčšie dobro než menšie zlo. Inými slovami, vyhľadávať politické subjekty s najväčším prienikom ich cieľov a predstáv s našimi. Pre absolútnu väčšinu Slovákov (vďaka vrodenej nenáročnosti) by to v súčasnosti nemal byť problém.

Pojem menšieho zla sa používa najmä na bagatelizovanie vlastných prešľapov a nedostatkov a zároveň na odstavovanie nových politických konkurentov.

Voľte slobodne

V parlamentných voľbách kandiduje veľký počet politických subjektov. Prirodzene, množstvo z nich nemá ambíciu vládnuť, nemá žiaden konkrétny program, odborníkov, ani reálny plán. V ponuke sú však strany, ktoré majú voličom čo ponúknuť - naľavo aj napravo, liberáli aj konzervatívci.

Uvedomte si, že váš hlas v mori iných hlasov nebude mať až takú veľkú silu a dopad, aby ste s ním zaobchádzali prehnane komisne, ustráchane zodpovedne a matematicky racionálne. Využívajte preto privilégium demokracie a voľte toho, koho chcete vy sám a nie toho, koho chcú iní! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?