Rasistický personál z baru Priatelia nie je v Bratislave ojedinelý

Autor: Gabriela Mezeiová | 24.1.2016 o 19:00 | Karma článku: 12,76 | Prečítané:  4321x

Bratislavským víkendom otriasla nechutná „only for white“ aféra. Bar Priatelia však nie je jediný podnik v hlavnom meste, ktorý zamestnáva personál s otvorene rasistickými prejavmi.

Čo sa v piatok v noci vlastne stalo? Miguel, ktorý pochádza zo Španielska, sa rozhodol navštíviť Music Bar Priatelia, nachádzajúci sa v centre Bratislavy. Miguelovi však prekazili plán tamojší vyhadzovači, ktorí mu údajne zabránili vstúpiť do baru kvôli jeho farbe pleti a vyprevadili ho zo slovami „Negri, ako ty, tu nie sú vítaní!“. Miguel si ich ešte stihol odfotiť (evidentne cez zavreté dvere) a celú situáciu sa vzápätí rozhodol zverejniť nielen na svojom Facebooku, ale aj na stránke daného podniku, ktorý ju neskôr celú zrušil. Miguel žije na Slovensku 9 rokov, má tu veľa priateľov a tak sa „reklama“ na podnik a jeho „prevádzkový poriadok“ rozšírila rýchlosťou blesku.

Rasistické prejavy personálu bratislavských podnikov však nie sú také výnimočné, ako by sa mohlo zdať. Miguelov príbeh vyšiel na povrch azda najmä preto, lebo Miguel tu nie je len na predĺžený víkend (prvý a posledný zároveň), Miguel tu má zázemie a nad takýmto ponížením nedokáže a ani nechce mávnuť rukou. A potom určite aj preto, lebo dotyčný personál sa v svojej práci cíti natoľko komfortne, že vyhodenému človeku neváhali imbecilne pózovať a po vyfotení tak jeho sťažnosti dodali punc dôveryhodnosti a potrebnú virálnu energiu.

Rasistický personál robí v Bratislave vyhadzovačov kade-tade, nielen na čudných diskotékach. Z mojej predvianočnej skúsenosti žiaľ aj na akciách, kde by ste to čakali najmenej. Koncom novembra bol v Starej tržnici charitatívny vianočný bazár. Ide o tradičné a veľmi populárne podujatie medzinárodnej a diplomatickej komunity, na ktorom desiatky krajín vystavovali svoje typické domáce produkty, najmä z oblasti gastronómie. Na akcii „vystavoval“ aj pracovník SBS, ktorý v družnom rozhovore s kamarátom policajtom (plnom hlasných vulgarizmov), prezentoval prítomným návštevníkom svoj skinheadský outfit plný rasistických emblémov. Najväčší z nich, tzv. „Pork Eating Crusader“, si zrejme ochranca podujatia zadovážil špeciálne na túto akciu, keďže sa jej zúčastnilo aj množstvo moslimských krajín. Je zarážajúce, že usporiadateľom takýto človek neprekáža, naopak ho nechali strážiť provokatívne stánky Egypta a Azerbajdžanu.

Po takýchto lapsusoch sa zvykne nadávať na personál, vyhadzovačov, SBS-károv. Lenže na vine sú organizátori podujatí, majitelia podnikov a v nemalej miere aj ich tolerantní zákazníci, ktorí sa k nim napriek okolnostiam budú vracať.

Rasisti vždy boli a budú. Otázka je, kam všade im bude dovolené sa dostať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?