Mládež môžeme buď ignorovať alebo jej dať volebné právo

Autor: Gabriela Mezeiová | 8.1.2016 o 8:10 | Karma článku: 8,31 | Prečítané:  2206x

Voliť pred osemnástkou? V Severnej Kórei žiaden problém! Prečo by sme mali hranicu znížiť na Slovensku?

Zoznam krajín, ktoré dovoľujú voliť svojim občanom aj pred dosiahnutím 18. roku života, je síce krátky, zato však prekvapujúco pestrý. Rakúsko, Brazília, Argentína, Škótsko, ale napríklad aj Kuba, Sudán, Etiópia či Severná Kórea. Očividne neexistuje len jeden kľúč, ktorým všetky tieto štáty otvorili volebnú komnatu aj pre mladistvých.

Niektoré štáty podmienili možnosť voliť neplnoletým len ak sú zamestnaní (Slovinsko, Bosna a Hercegovina), alebo zosobášení (Maďarsko), iné im obmedzili hlasovanie len na lokálne voľby (Nemecko, Estónsko). Nórsko dovolí voliť sedemnásťročným, ktorí dosiahnu plnoletosť počas volebného roka.

V „klube<18” však chýba historicky jedna z najpokrokovejších krajín, čo sa znižovania volebného veku týka  – Československo (respektíve jeho nasledovníci). To totiž už od roku 1919 umožňovalo voliť všetkým (a teda aj ženám) od veku 21 rokov, čo bolo vtedy pre dlhočizný rad štátov, ktoré sú pre nás v súčasnosti vzorom slobody a demokracie, doslova utópiou. Po 2. svetovej vojne sme ako prví odštartovali sériu znižovania volebného veku z 21 na 18 rokov. Išlo o hranicu, ktorú malo vtedy uzákonenú len veľmi malé množstvo štátov.

Je veľa dôvodov, prečo je myšlienka opätovne znížiť hranicu veku pre aktívne volebné právo dobrým nápadom.

  1. Mladí ľudia dnes majú oveľa kvalitnejší prístup k informáciám, v ktorých sa vedia orientovať lepšie ako ich rodičia a diametrálne lepšie ako ich prarodičia. Širšia znalosť jazyka a najmä angličtiny, mladým navyše sprístupňuje oveľa viac zdrojov informácií a teda vytvára viacrozmerný priestor pre konfrontácie rôznych postojov. Tým vzniká predpoklad pre výber, ktorý im bude viac vyhovovať a s ktorým sa vedia stotožniť.
  2. Tínedžeri dnes míňajú viac peňazí a teda aj platia viac daní. Kto je pripravený platiť dane, mal by byť pripravený o nich rozhodovať. Mnohí neplnoletí Slováci navyše aj pracujú, čiže platia aj dane zo mzdy a odvody.
  3. Mladiství musia dodržiavať zákony dospelých a sú aj trestne zodpovední. Každá zmena zákona priamo alebo nepriamo ovplyvňuje aj mládež. Zdravotníctvo, kriminalita, školstvo, kultúra, znečistenie – úroveň všetkých týchto domén má na mladých rovnaký vplyv ako na dospelých. Mladí by mali preto mať možnosť hrať rolu v  zlepšovaní týchto oblastí a vyjadriť svoj pohľad na život. Ak chceme po niekom zodpovednosť a plnenie povinností, mali by sme mu poskytnúť aj viac práv.
  4. Vo veku, keď človek už plne rozhoduje o svojej kariére (zväčša skôr než v osemnástich), už rozhoduje o svojej budúcnosti. Mal by mať teda aj formálne právo túto budúcnosť ovplyvňovať a tvarovať podľa svojich predstáv.
  5. Zvýšenie počtu voličov zvýši silu ich hlasu. Ak by sa hranica posunula na 16 rokov (Rakúsko), v prípade našej krajiny by išlo až o približne 140 tisíc nových hlasov. Toto je počet, ktorý môže voľby významne ovplyvniť.
  6. Mladších ľudí viac zaujíma budúcnosť než starších, keďže majú pred sebou väčšiu časť života. Navyše možnosť voliť ich bude motivovať zaujímať sa o veci verejné podstatne viac.
  7. Zníženie volebného veku v dlhšom horizonte zvýši volebnú účasť, pretože ak začnú ľudia skôr voliť, budú to považovať za návyk, ktorý si ponesú so sebou celý život (toto sú zistenia z krajín, kde zníženie zaviedli).
  8. Pokiaľ dovolíme voliť hlúpym dospelým, prečo nedovolíme voliť múdrym mladým? Pri mojom občasnom vyučovaní na strednej škole sa nezriedka stretávam so zrelými postojmi a argumentáciou stredoškolákov, ktorá ma pozitívne zaskočí. Staromódny pohľad na to, že mladí nie sú schopní prijímať rozhodnutia, nepatrí do tohto storočia.
  9. Politici budú musieť myslieť viac na budúcnosť, keďže sa budú musieť uchádzať aj o hlasy mladších voličov. Tento moment môže ovplyvniť mnohé - napríklad zaujímavo zredukovať krátkodobé populárne, ale nesystémové riešenia, ktoré idú na úkor ďalších generácií.

Šestnásťroční a sedemnásťroční v Európe získavajú stále viac dôvery pri hlasovaní. Potvrdzuje to aj snaha britských labouristov a liberálov presadiť zníženie vekovej hranice na 16 rokov pre referendum o vystúpení Británie z EÚ (podľa vzoru z referenda o vystúpení Škótska z Británie). A tu už naozaj pôjde o veľmi veľa. Je preto správne, že o tom budú rozhodovať aj tí, ktorých sa to bude týkať najviac.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?