Dôvody pre moje postoje k utečencom

Autor: Gabriela Mezeiová | 15.12.2015 o 8:10 | Karma článku: 7,61 | Prečítané:  1881x

Pre moje postoje k utečencom sa na mňa zvalila lavína kritiky či už na facebooku, blogoch, ale aj inde. Pociťujem preto potrebu vysvetliť dôvody, prečo mám názor taký, aký mám a prečo sa inak nedá.

Pri strete s odlišným názorom mám vo zvyku skúmať daného človeka, pozadie vzniku jeho názoru  a z toho vyplývajúce dôvody pre tento názor. Často, po odhalení týchto informácií, získam viac pochopenia a tolerancie. Mimochodom, tieto vstupy sú mimoriadne dôležité v prípade, že chcete niekoho názor meniť.

Môj menšinový názor k utečencom má svoje silné dôvody:

  1. Vyrastala som v prostredí, ktoré mi dovolilo formovať sa v liberálnom duchu. Rodičia ma nekŕmili rasistickými rečami o „cigánoch, negroch, židoch“. Pomoc núdznym bola u nás veličinou, ktorá nemenila intenzitu podľa národnosti, farby pleti alebo viery človeka. Takto budem ďalej pokračovať aj ja.
  2. V živote som celkom veľa cestovala a takisto aj čítala a počúvala ľudí, ktorí cestovali ešte oveľa, oveľa viac. Mám teda dostatok informácií o tom, akí sú ľudia v Afganistane, Sýrii, Iráne, Keni či v Saudskej Arábii. A to z prvej ruky - od ľudí, ktorí tam žili, pracovali, ale aj od tých, ktorí sa tam narodili, bojovali, ale odtiaľ aj utekali. Alebo proste len išli za lepším životom. Rezervoár mojich informácií je teda podstatne hlbší ako videá z internetu, Borisove statusy a Zem a Vek.
  3. Tri roky spolupracujem s Inštitútom pre migráciu a komunikáciu. Po toľkých skúsenostiach,  skutočných príbehoch migrantov u nás a toľkých priateľstvách, by bolo absurdné mať postoje priečiace sa podstate tejto práce - pomáhať ľuďom. 
  4. Okruh mojich najbližších priateľov má postoj k utečencom rovnaký ako ja. Viem to, hoci o tejto téme spolu prakticky nediskutujeme, nakoľko ju radíme na zoznam tém (práva homosexuálov, rovnosť pohlaví, rasová rovnosť, apod.), o ktorých v slušnej spoločnosti v našom geopolitickom priestore netreba diskutovať. Nie je totiž o čom.

 

Moje staršie blogy k tejto téme:

Čím väčší utečenci, tým horší k utečencom

To máš za tých utečencov, Jon Snow!

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?