Ktorých slovenských politikov by som zabila pri cestovaní v čase

Autor: Gabriela Mezeiová | 13.11.2015 o 8:13 | Karma článku: 6,81 | Prečítané:  2113x

Leto 1974. Pioniersky tábor ROH Duchonka pri Topoľčanoch. Prezlečená za zväzáčku sa pod rúškom tmy tajne zakrádam k stanu VII. Oddielu „Pavku Morozova“ a chystám sa zmeniť dejiny.

Aj takúto predstavu využitia možnosti cestovania v čase môžeme získať po inšpirácii Jebom Bushom. Republikánsky prezidentský kandidát sa snaží vyrovnať v provokačnej kampani svojmu rivalovi Donaldovi Trumpovi a tak vypustil divné priznanie, že by neváhal zabiť batoľa Adolfa Hitlera, keby sa za ním mohol vypraviť strojom času.

Možno teraz bude väčšina namietať, že porovnanie Hitlera s akýmkoľvek slovenským novodobým politikom, čo sa týka závažnosti činov a ich dopadov, nie je adekvátne. Iste sa však nájdu aj takí, ktorí by danú možnosť v slovenskom časopriestore využili a to aj opakovane. Zamyslime sa preto krátko nad zmyslom takéhoto hypotetického činu a nad jeho prípadnými následkami, pre stručnosť však bez rozoberania etického aspektu vraždy a trestných postihov naprieč dimenziami.

Nikdy nie je až tak zle, aby nemohlo byť horšie. Táto poučka platí vždy okrem momentu dosiahnutia absolútneho zla, ktoré nie je presne definované a teda ani merateľné. Vraždou budúceho politika ešte počas jeho detstva v minulosti, sa v prítomnosti dosiahne s určitosťou len jediná zmena: politik a jeho prípadné potomstvo prestanú existovať. Nič ostatné nie je zaručené, rovnako, ako nič ostatné nie je vylúčené. To znamená, že očakávaná zmena môže ísť v akomkoľvek, hoci aj v neželanom smere.

Takisto, na všetko, čo nás obklopuje, má vplyv všetko ostatné a naopak. To znamená, že aj tie najmenej podstatné zmeny môžu mať závratný dopad na svet. Akákoľvek zmena minulosti, a to aj banálnejšia vec než vražda, môže mať v konečnom dôsledku na prítomnosť horší efekt ako ponechanie pôvodného stavu.

Napriek uvedenému však môže vzniknúť situácia, keď je aktuálny stav až „taký zlý“, že by sa pretváranie minulosti oplatilo risknúť. V prospech tohto rozhodnutia môže hrať rolu subjektívnosť vnímania pojmu „zlý stav“ úzkou skupinou ľudí výhradne disponujúcich prístupom k stroju času.

Akokoľvek, ja osobne by som však možnosť vraždy pri cestovaní v čase v žiadnom prípade nevyužila. Skôr by som zvážila možnosť vplyvu na vývoj a najmä na smerovanie daného človeka a jeho zmenu v minulosti dosiahla humánnym spôsobom. Nadnesene sa domnievam, že humánnosť je trend, ktorý zotrvá až po prípadné vynájdenie stroja času.

Ak ste teda mali už od detstva silné politické ambície, ktoré sa niekto z okolia snažil za každú cenu zastaviť, a po úspešnej misii záhadne zmizol, tak nezúfajte. Buďte radi, že ste to vôbec prežili a že možno aj vďaka vašim nenaplneným politickým ambíciám žijeme v trocha lepšom svete.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?