Šahy: Čas na odvolanie hlavnej kontrolórky prezrel

Autor: Gabriela Mezeiová | 11.11.2015 o 8:10 | Karma článku: 7,74 | Prečítané:  1938x

Najvyšší kontrolný úrad udelil hlavnej kontrolórke mesta červenú kartu. Zatiaľ však z hry vylúčená nebola. 

Primátor Šiah Štefan Gregor mal najodvážnejšiu kampaň v histórii nášho mesta. Na svojom hyperbillboarde v strede mesta a na letákoch, ktoré zaplavili mesto, sa občanov pýtal, či nám nechýbajú naše spreneverené peniaze vo výške 349.000 €. Bil sa do hrude a sľuboval, ako zatočí s tými, ktorí sprenevere mali zabrániť, a ktorí ju mali odhaliť pri kontrole.

Toto odhodlanie mu vydržalo len dovtedy, kým si nesadol na primátorskú stoličku. Na nej sa jeho odvaha vzápätí vytratila. A tak velenie prevzal dlhoročný kormidelník a v Šahách dobre známy prevracač kabátov, spojenec každého pána za každého režimu –  prednosta Pál Zachar.

Dobre zohratá partička pozostávajúca z prednostu, hlavnej kontrolórky, niekoľkých vedúcich predstaviteľov úradu a viacerých aktuálnych poslancov slúžiacich (predovšetkým však vlastným záujmom) aj v minulých obdobiach, samozrejme nemá záujem o to, aby sa začali vyťahovať kostry zo skríň.

Preto im protokol Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky (NKÚ), týkajúci sa hospodárenia s finančnými prostriedkami a nakladaním s majetkom v šahanskej samospráve, absolútne nehrá do karát. NKÚ u nás vykonal kontrolu počas letných mesiacov. Týkala sa roku 2013. V tretej časti protokolu, ktorá sa venuje vnútornému kontrolnému systému, sa na 26. strane konštatuje, že:

„Nedostatky uvedené v protokole o výsledku kontroly zároveň poukazujú na nedostatočné zabezpečenie overovania vybraných finančných operácií následnou finančnou kontrolou v zmysle ustanovenia § 8 písm. e) zákona o finančnej kontrole ako aj nezabezpečenie riadenia rizík v zmysle ustanovenia § 8 písm. h) tohto zákona tak, aby sa predchádzalo porušovaniu osobitných predpisov. Nedostatky, zistené v oblasti predbežnej a následnej finančnej kontroly, ako aj absencia výkonu priebežnej finančnej kontroly preukázali nedostatočnú spoľahlivosť systému vnútornej kontroly.“

NKÚ sa jasne vyjadril, že overovanie vybraných financií nebolo finančnou kontrolou dostatočne zabezpečené. Nezabezpečilo sa ani riadenie rizík, aby sa predišlo porušovaniu zákona a sprenevere. A celý rad nedostatkov zistených v predbežnej a následnej finančnej kontrole, ako aj nevykonávanie priebežnej kontroly, potvrdili nespoľahlivosť vnútornej kontroly a nespoľahlivosť hlavnej kontrolórky mesta Šahy – Ildikó Sťahulovej.

Slušný človek by po takýchto konštatovaniach z funkcie kontrolóra okamžite odstúpil (pokiaľ tak neurobil hneď po zistení sprenevery brutálneho rozsahu). Naša kontrolórka však chce vzniesť proti kontrolným zisteniam NKÚ námietku, pretože s nimi nesúhlasí.

V dôveryhodnej organizácii by bola za takéto zistenie zodpovedná osoba – v našom prípade hlavná kontrolórka – okamžite uvoľnená z funkcie, zrejme aj s hmotným postihom. Štatutár mesta Šahy, primátor Štefan Gregor, mi však na moju výzvu, aby mestskému zastupiteľstvu navrhol odvolať hlavnú kontrolórku, alibisticky odpovedal:  “Neviem prečo vyzývaš iného na nejakú činnosť, keď tú činnosť môžeš urobiť sama.”

S obsahom protokolu o výsledku kontroly bol primátor Štefan Gregor oboznámený dňa 16. 7. 2015. Pýtam sa prečo tento dokument nezverejnil na internetovej stránke mesta Šahy? Chce, nebodaj, niečo pred občanmi ututlať?

Taktiež si kladiem otázku ako je možné, že na 8. zasadnutí 3. 9. 2015 sa tento protokol, s nelichotivými zisteniami najmä v súvislosti s prácou hlavnej kontrolórky, zobral LEN na vedomie. Bez akejkoľvek diskusie a bez akýchkoľvek otázok poslancov.

Verejne vyhlasujem, že návrh na vyslovenie nedôvery hlavnej kontrolórke a naň nadväzujúci návrh na jej odvolanie predložím Mestskému zastupiteľstvu v Šahách a budem žiadať, aby bol tento bod zaradený do programu najbližšieho zasadnutia zastupiteľstva, dňa 26. 11. 2015.

Sledujme spolu, čo sa stane na zasadnutí vo štvrtok, 26. 11. 2015 – kto môže, aj naživo!

P. S.: O tom, ako bola neprávom zatvorená škôlka v Preseľanoch na základe nepravdivých číselných údajov, ako úrad zavádza a klame, ako primátor využíva šahanský mesačník Hontianske listy na šírenie očierňujúcej propagandy, ako sa na zastupiteľstve nedôstojne vysmieva občanom, ale tiež aj o tom, ako sa ma primátor snaží občanom servírovať ako rebela a vyvrheľa spoločnosti, napíšem čoskoro v ďalšom blogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?