Jelení stroganov namiesto škôlky

Autor: Gabriela Mezeiová | 14.9.2015 o 8:00 | Karma článku: 8,83 | Prečítané:  2373x

Opýtal sa niekto obyvateľov mestskej časti Preseľany nad Ipľom a ich detí, či chcú mať zatvorenú škôlku? To ani náhodou! Dozvedeli sa to na zasadnutí zastupiteľstva vo štvrtok 3.9., že v pondelok už škôlka svoje vráta neotvorí.

V reštauračnom vozni si vždy pripadám ako hrdinka z románu od Agathy Christie. Pri míňajúcej sa krajine si vychutnávam medovú tortu. Tak trochu mi je ľúto, že som si počas ostatného víkendu nemohla vychutnať aj jelení stroganov. Pokrm, ktorý sa pri príležitosti slávnostného otvorenia šahanských kultúrnych slávností podával na pompéznej recepcii pre takmer 100 hostí, vrátane všetkých poslancov šahanského zastupiteľstva. Všetkých, až na jednu výnimku - mňa. Pritom ja nejedávam veľa, často si pýtam iba polovičnú porciu.

Získala som tretí najvyšší počet voličských hlasov, predbehli ma len 2 kandidáti na primátora. Šahanskí voliči mi dopriali stať sa poslankyňou. Verím, že by mi dopriali aj ten jelení stroganov. Prečo mi ho teda nedoprial náš primátor? Veď ja len nezapadám do jeho konceptu, nie som ochotná robiť politické obchody na úkor občanov a predovšetkým: nie som ochotná pritakávať na to, čo si zaslúži kritiku a mám na to odvahu. Je to predsa prirodzené, demokratické a inšpirujúce. Inde za kritiku ďakujú a učia sa z nej, posúvajú sa vpred a zlepšujú sa vďaka nej. Inde. My však v Šahách demokraciu nemáme. Rovnako ani takt a elementárnu slušnosť politickej reprezentácie.

Opýtal sa niekto obyvateľov mestskej časti Preseľany nad Ipľom a ich detí, či chcú mať zatvorenú škôlku? To ani náhodou! Dozvedeli sa to na zasadnutí zastupiteľstva vo štvrtok 3.9., že v pondelok už škôlka svoje vráta neotvorí. Škôlkari nastúpili do svojej obľúbenej škôlky na tri dni! Nabalili si svoje miniatúrne zubné kefky, papučky, vankúšiky a ani im nenapadlo, že sa s kamarátmi vo svojej škôlke už viac neuvidia. Argumentácia, že náklady na dieťa v Preseľanoch sú vyššie ako náklady v meste Šahy, neobstojí. Vykonštruovaný rozpočet v enormnej výške, o ktorom každý súdny človek vie, že je prehnaný, bol podkladom pre tento bezočivý krok.

Primátor rozhodol: šahanské škôlky nemajú dostatočný počet škôlkarov a treba ich doplniť tými preselianskými. Najľahšie sa takéto rozhodnutie robí tak, že sa rodičom nedá žiadny priestor na diskusiu. Aby sa ani náhodou nemohlo stať, že niekto spochybní reálnosť uvádzanej výšky rozpočtu alebo príde s návrhom ako beztak nízke náklady ešte viac znížiť a tak zachrániť škôlku. Náš primátor by však bremeno tohto rozhodnutia sám neuniesol. Musel sa alibisticky prikryť podporným rozhodnutím zastupiteľstva, ktoré však v tomto prípade nemá žiadnu relevanciu. Poslancov presvedčil o správnosti tohto kroku. Väčšina mu naletela, medzičasom to mnohí už aj oľutovali. Cítia sa byť podvedení a zneužití, ako figúrky bez vôle. Verili, že rodičom túto vec primátor, ako zriaďovateľ škôlky a vedúca oddelenia školstva oznámia najneskôr v deň začatia školského roka. Vedúca oddelenia však povedala, že „mala tú odvahu sa rozhodnúť neprísť do materskej školy a nepovedať nič rodičom.“ Každý si pod odvahou predstavuje niečo iné, niekto zjavne aj jej reálny opak.

Vedúca oddelenia školstva na zasadnutí ešte dodala, že obyvatelia Preselian by toto rozhodnutie aj tak nepochopili. Preto sa predišlo nepríjemnému stretnutiu s rodičmi pred prijatím ortieľa nad malými škôlkarmi. Vedúca dodala, že oni „riešia veci z nadhľadu“, čo podľa nej očividne znamená rozhodovať o ľuďoch výlučne bez nich. 

V nedeľňajšej politickej diskusnej relácii jeden z prítomných povedal, že: „Ak stratíme ľudskosť, stratíme všetko.“ Ľudskú tvár si nemôže ponechať ten, kto nekompromisne, bezcitne a bez relevantných podkladov ako aj dôvodov uzatvorí kultúrnu a spoločenskú inštitúciu, ktorá vychováva a formuje našu budúcu generáciu. Deti majú právo na svoju plne zrekonštruovanú a nadštandardne zariadenú škôlku, kde sa naučili spievať svoje prvé pesničky a nacvičili prvé divadielka. Ich rodičia majú právo nepriplácať si za dopravu do Šiah. A najmä, majú právo na ľudské a korektné zaobchádzanie, ktoré si v prípade tejto škôlky nedovolil obísť ani bývalý primátor.

Hovorí sa, že “tolerancia by mala skončiť tam, kde niekto pod zámienkou tolerancie chce zničiť samotný princíp tolerancie.” Šahania takéto zaobchádzanie nemôžu tolerovať. Farizejské postupy vedenia, klamstvá o finančných suchotách, keď máme 280.000 € nadbytok hospodárenia za minulý rok, tajné rozhodovanie poza chrbát a zrušenie inštitúcie peniazmi nevyčísliteľnej hodnoty, nemôže ostať bez odozvy.

Riešenie existuje. Škôlka proste musí byť znovu otvorená! Plne podporujem petíciu obyvateľov Preselian nad Ipľom, ktorá si to kladie za cieľ. Vyzývam aj ostatných obyvateľov Šiah, ktorým nie je ľahostajný komunitný život, ktorí cítia spoluzodpovednosť a chcú zabojovať za záchranu krásnej a hodnotnej inštitúcie, aby sa pridali k tejto akcii. Ozvite sa, priatelia a podporte túto petíciu!

P.S.: Opýtajme sa primátora, či sme si v prípade ohrozenej škôlky nemohli radšej odpustiť, na šahanské pomery, neprimerane drahú kapelu bez mena, ktorá na hontianskych slávnostiach vystúpila. A to aj za cenu, že by si náš primátor nemohol vypočuť svoju obľúbenú kapelu. Alebo, či si hostia na recepcii nemohli namiesto jelenieho stroganova dať obložené chlebíčky (tie nemám rada). Alebo, či na záchranu škôlky nemohol prispieť zo svojho platu, ktorý odkladá na transparentný účet. Ľudia primátora zvolili aj kvôli sľubu, že svoj plat použije na mestu prospešné účely. Teraz má šancu ukázať, či to myslel vážne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?