Ako správne čítať nenávisť na internete

Autor: Gabriela Mezeiová | 8.9.2015 o 8:00 | Karma článku: 7,14 | Prečítané:  1552x

V poslednom období sa v médiách riešia nenávistné, až právne napadnuteľné vyjadrenia diskutérov na internetových fórach, a to najmä pri téme utečencov. 

Spolu s ofotenými príspevkami z Facebooku sa zverejňujú aj mená a fotografie ich autorov a firiem, v ktorých takíto ľudia pracujú. Profily vyzerajú ako pravé, čím ešte viac poburujú a vyvolávajú otázku, čo sme to tu za ľudia. Myslím si však, že sa týmto príspevkom pripisuje oveľa väčšia váha a dôležitosť, než si v skutočnosti zaslúžia a pokúsim sa vysvetliť, prečo.

Čo človek dokáže napísať na internet, to nemusí myslieť vážne. Je to ako keď povieme niečo v rozčúlení, ktoré mohlo byť spôsobené aj celkom iným podnetom, k akému smeroval predmet nášho vyjadrenia. Máme proste zlú náladu, sme frustrovaní, lebo v živote sa nám nedarí tak, ako by sme si predstavovali. Šéf nás zasa oklamal a nemáme odvahu sa voči nemu vzoprieť. Negatívna energia však musí ísť von a v súčasnosti niet ľahšej a efektnejšej cesty, než ju ventilovať cez internet.

Zbieranie lajkov ako priorita písania komentárov je fenoménom súčasnosti, ktorý má zásadný vplyv na to, čo si väčšina ľudí na internete prečíta, čo sa im podsúva a zobrazuje ako prvé. A viac lajkov zbierajú skôr vyjadrenia extrémne, provokatívne, úderné, jednoduché a hrajúce na city. To platí najmä na bežných a voľne prístupných fórach, a to sú vlastne takmer všetky.

Za klávesnicou je človek väčší ako naživo. Alebo lepšie povedané - býva často iný. Autor nenávistného príspevku v skutočnosti nestrieľa guľometom po malých deťoch, nepolieva nikoho horľavinou a ani nepotápa lode. Len tíško klepká do klávesnice a myškou odosiela pakety na server. A to všetko z pohodlia svojho domova, pri plnej chladničke a otvorenom pivku.

Keď si čítam alebo aj počúvam vyjadrenia rôznych ľudí o tom, čo všetko by spravili utečencom, tak skrátka neverím, že by to naozaj dokázali. Ak by zrazu čelili tej desivej realite zoči voči a mali by hoci aj tú moc urobiť čokoľvek, tak prinajhoršom by sa zasekli a neboli by schopní vôbec ničoho. Som si však istá, že väčšina z nich by tým nešťastníkom pomohla, pretože je to prirodzené a ľudské. Možno by sa im potom aj ich životy zmenili k lepšiemu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?