Z denníka poslankyne: Ako sa predstieralo, že sme bližšie k ľudu

Autor: Gabriela Mezeiová | 16.7.2015 o 8:00 | Karma článku: 9,81 | Prečítané:  3121x

Usporiadať zasadnutia v mestských častiach mesta Šahy bol chvályhodný návrh jedného poslanca. Takto sme sa mali priblížiť občanom a prijímať rozhodnutia, čo najbližšie k nim. Zasadnutie v Preseľanoch sa však skončilo fiaskom.

Parkovanie pre papalášov?

V časti interpelácie poslancov si primátor ponechal slovo a prezentoval svoj niekoľkominútový monológ. V mnohom reagoval na môj posledný blog o Šahách. Bol to celkom úsmevný počin, okrem iného aj preto, lebo sa venoval môjmu blogovaniu práve v časti zasadnutia, ktoré je určené výlučne poslaneckým interpeláciám. Mnohí očakávali, že nejako zareagujem, nemala som však na to žiadny dôvod, čo viacerých zaskočilo.

Kolegovia poslanci ďalej na zasadnutí 28. mája navrhli, aby sme my poslanci a poslankyne mali zabezpečenú kartu na bezplatné parkovanie v meste. Primátor bol proti tomu. Ja privilégiá nepotrebujem, preto som sa v druhom kole v Tešmaku hlasovania o tejto veci zdržala. Poslanci veto primátora zlomili. Budú parkovať bezplatne.

Obchádzanie komisií a diskusia o hazarde

Späť však k Preseľanom 28. mája: Zámer spracovania Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Šahy na roky 2014 – 2020 bol schválený. Bohužiaľ, pred tým to nebolo prerokované v komisii pre stratégiu a rozvoj mesta. Nikto nám ten zámer neposunul. Tak ako nikto neposunul návrh na odpredaj časti majetku mesta na štadióne majetkovej komisii pred zasadnutím v Tešmaku 25. júna.

Ďalšia zvláštna situácia vznikla na rokovaní v Preseľanoch, keď sa dvaja poslanci vyjadrili, že by boli za zrušenie hazardných hier v meste. Na jednej strane stoja odporcovia hazardu, kritici rodiacej sa kriminality a častých dôvodov zničených rodín, na druhej strane stoja majitelia prevádzok, zamestnanci herní a ich rodiny a v neposlednom rade príjem mesta z prevádzkovania hazardných hier. Zaznela aj zmienka o petícií (v Bratislave taká práve prebieha). Bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj a zistiť, komu a o čo tu vlastne ide.

Agresívny prednosta zasahuje

Občianka Preselian nad Ipľom požiadala v časti všeobecná diskusia primátora a prednostu o to, aby si urobili poriadok s úradom, ktorý podľa občianky v mnohom nefunguje. Uviedla aj konkrétne príklady, keď ju neboli zamestnanci mestského úradu ochotní obslúžiť alebo neboli prítomní vo svojich kanceláriách, trávili čas v kaviarni a pod. Je to síce subjektívny pohľad občianky a ňou interpretované vlastné skúsenosti, ale má na ich vyslovenie plný nárok. Plný nárok má však aj na slušné zaobchádzanie, ktoré sa jej, bohužiaľ, na zasadnutí nedostalo. Prednosta Mestského úradu v Šahách, Pál Zachar po jej krátkom vystúpení nahlas povedal: „Ez piszokság!“ (z maďarčiny špinavosť), „disznóság!“ (z maďarčiny svinstvo), krútil hlavou a hodil perom.

Krátko po prejave našej občianky sa zasadnutie ukončilo. Tá chcela opustiť rokovaciu miestnosť, ako aj ostatní prítomní. Prednosta jej v tom však zabránil. Pribehol za ňou a zvýšeným hlasom ju obviňoval z toho, že klame a tiež, že si to od nej vyprosí. Incident ukončil okoloidúci pán, ktorý pristúpil k mladej žene, na čo sa prednosta stiahol. Občianska angažovanosť a demokratický princíp slobody slova boli opäť nakopané do zadku. Verím však, že medzičasom sa prednosta schladil, oľutoval svoj hysterický výstup a občianke sa verejne ospravedlní. To je totiž to minimum, čo by po tomto incidente malo nasledovať.

Primátor zvláštne šetrí aj mení názory

Na ďalšom zasadnutí 25. júna v Tešmaku sme mali rozhodnúť o budúcnosti prebytku hospodárenia (mesto Šahy malo totiž v roku 2014 väčšie príjmy ako výdavky). Primátor navrhol opraviť a postaviť chodníky za 45.000 €, dokončiť rozšírenie cintorína za 60.000 € a 30.000 € použiť na vypracovanie projektov. Zvyšok peňazí - 140.000 €, čo predstavuje viac ako polovicu prebytku, navrhol primátor odložiť bokom ako rezervu. Načo sú nám však rezervné peniaze v takej výške, ak zateká strecha múzea, chátra pravé krídlo radnice, nemáme funkčný bufet na štadióne a podobne?

Poslanci (všetci okrem mňa) poverili súčasnú hlavnú kontrolórku mesta Šahy výkonom kontroly počas druhej polovice roka 2015, čím jej vyjadrili nielen dôveru, ale zapečatili aj jej šesťročné pôsobenie na danom poste. Napriek všetkému.

Obnovili sme kontokoretný úver pre mesto vo výške 200.000 €. Na tom by nebolo nič zvláštne. Zaujímavá však bola otázka jedného poslanca smerovaná na primátora. Opýtal sa ho, z akého dôvodu zmenil takto radikálne svoj názor. Ako bývalý člen finančnej komisie mal totiž byť proti takémuto úveru, teraz však už ako primátor tento návrh sám predložil a obhajoval.

Podivné plány s bufetom

Tesne pred zasadnutím nám bol vedením mesta podsunutý aj návrh predať pozemok pod bufetom na štadióne. Viacerí poslanci s týmto návrhom nesúhlasili, iní ho spolu s primátorom vehementne presadzovali. A možno nebol ani problém so samotným návrhom, aj keď ja si osobne myslím, že bufet na štadióne by mohlo na svojom pozemku postaviť mesto a následne by ho prevádzkovalo alebo dalo do prenájmu. Nenarušila by sa tak celistvosť územia na štadióne a zaručilo by sa, že bufet bude fungovať a slúžiť pôvodnému účelu. Problém však bol v spôsobe predloženia návrhu tesne pred zasadnutím a v chýbajúcom predbežnom prerokovaní na zasadnutí majetkovej komisie, čo sa nepáčilo, samozrejme, ani jej predsedovi. Napriek viacerým otázkam a nevyjasneným pochybnostiam nechýbalo veľa, aby návrh prešiel – 6 hlasov za, 3 proti a 3 sa zdržali.

Zrýchlená demokracia a umlčaní občania

Ďalší zaujímavý moment zo stretnutia 25. júna sa týka spôsobu rýchlej voľby náhrady za odstúpeného člena komisie pre rozvoj podnikateľskej činnosti. O voľbu ide iba zdanlivo, pretože kandidát bol iba jeden. V tak krátkom čase nie je ani možné nájsť viac kandidátov, a preto tento proces nie možné považovať za skutočnú voľbu.

Zasadnutie 25. júna v Tešmaku bolo zdĺhavé, pre občanov zrejme nezáživné, keďže počas celého priebehu odchádzali. Jeden občan sa v priebehu zasadnutia ozval dvakrát, žiadajúc o slovo. Možnosť vyjadriť sa počas zasadnutia však občan nemá a nedostal ju ani tento. Každý si musí odsedieť niekoľko hodín, v tomto prípade štyri, aby mohol niečo povedať. Tento občan to vzdal a odišiel preč. Aj preto pripravujem návrh na zmenu rokovacieho poriadku mestského zastupiteľstva v Šahách. Občan je najvyššia inštancia. Má mať možnosť vyjadriť sa ku všetkému, sústavne a podľa svojho vlastného presvedčenia. A toto by si mal uvedomiť aj prednosta úradu v Šahách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?