Žiadne pochody = žiadne problémy

Autor: Gabriela Mezeiová | 30.6.2015 o 8:00 | Karma článku: 6,31 | Prečítané:  1142x

Nedávny pochod roka, napriek svojej ohavnosti, otvoril mnohé potrebné otázky. Ficov nápad obmedzovať ďalšie pochody však považujem za nedostatok citu pri chápaní slobody a demokracie a za zneužitie celej situácie.

Smer chce zaviesť možnosť preventívneho zákazu extrémistických podujatí. Nebola to len spontánna reakcia bezprostredne po pochode – premiér túto myšlienku oživil aj v sobotňajšej diskusii v rádiu RTVS. Aké podujatia sú však extrémistické? Neexistuje totiž objektívne meradlo, ktoré by to dokázalo posúdiť. Ľudský úsudok (a najmä politický) bude mať vždy veľké sklony zneužívať situáciu.

Fico chce zakázať také pochody, kde sa budú zjavne porušovať ľudské práva. Takúto právomoc chce preniesť na samosprávy, ktoré budú môcť podujatia posudzovať, vyberať si z nich a zakazovať ich. Aké pochody budú porušovať ľudské práva? Ako dopredu niekto s istotou predpovie, čo sa na danom pochode bude diať?

Fico vyhlasuje, že zneužívanie témy migrantov extrémistickými a neonacistickými skupinami nebude nikdy podporovať. To, že ho nebude podporovať, je dosť málo. Lepšie by znelo, že ho nebude tolerovať. Najlepšie by však bolo, keby netoleroval extrémistické a neonacistické skupiny vo všeobecnosti. V takom prípade by vôbec nemusel riešiť otázku zakazovania pochodov, ktorá sa vzťahuje na úplne všetkých ľudí a na všetky pochody.

Či sa nám ten pochod páčil alebo nie, tí ľudia naň mali právo. Pokiaľ tu chceme mať aj naďalej demokraciu, tak si to právo nesmieme nechať nikdy zobrať a ani ho nijako obmedzovať. Ak sa tak stane, sloboda dostane poriadne na frak a najviac na tom získajú práve tí, ktorí proti nej bojujú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?