Čím väčší utečenci, tým horší k utečencom

Autor: Gabriela Mezeiová | 9.6.2015 o 7:55 | Karma článku: 9,02 | Prečítané:  2702x

„Útek na Slovensko“ ešte donedávna nikto neplánoval. Niežeby sa tu žilo až tak zle, ale nie je to tu ani rajská záhrada. Útek na Slovensko však nikto neplánuje ani teraz.

Reálne je len to, že sa tu utečenec ocitne nechtiac, na základe solidárneho rozmiestňovania v rámci EÚ.

Doteraz na Slovensku zavše prebiehala migrácia opačným smerom a nič nenasvedčuje tomu, že sa to tak skoro zmení. Čo sa však zmeniť môže, je to, že teraz máme príležitosť ukázať, že si vieme nielen pýtať a brať, ale konečne aj niečo ponúknuť a vrátiť.

Slovensko za celú históriu opustili a budú opúšťať z rôznych dôvodov státisíce ľudí. A to aj napriek tomu, že by tu chceli žiť. Či už boli a budú ich pohnútky politické, ekonomické či vyslovene existenčné, je úplne jedno. Utekáme a stále máme kam. Je preto nanajvýš nevhodné mať tak agresívne odmietavý postoj k ľuďom, ktorých by sme vo veľmi nízkom a prísne kvótovanom počte mali medzi seba prijať. Žasnem nad vyjadreniami slovenských gastarbeirterov, ausländerov, skladníkov z Bristolu, kuchárov a čašníkov z Rakúska či zahraničných študentov, ktorým ako keby absolútne chýbala schopnosť sebareflexie a empatie. Hovorí sa predsa: Chodíš v hosti? Čakaj i ty hostí!

Argumentov proti prijatiu utečencov u nás je snáď viac ako tých plánovaných utečencov. A pri tej kvóte sú to argumenty doslova tragikomické. Najčastejšie znejú tieto:

  1. Nemáme na to peniaze. Nuž, to je možno trochu pravda, hoci na každého utečenca dostaneme peniaze. Stačí však tento rok v „súlade so zákonom“ rozkradnúť o pár percent menej z eurofondov a z tých zachránených peňazí môže dostať každý utečenec viac, ako by si vo sne želal.
  2. Nemáme tu miesto. Slovensko je okrem Bratislavy vyľudnené, menšie mestá sa ďalej zmenšujú a vidiek doslova mizne. Miesta je veľa a nevyužitej poľnohospodárskej pôdy a zdrojov takisto.
  3. Prídu sem negramotní. Tak ich vzdelajme, máme vari málo škôl? Alebo nemá kto učiť, pretože všetci naši učitelia sú zamestnaní?
  4. Prídu sem gramotní a šikovní a zoberú nám prácu, ktorej je aj tak málo. A možno nielen zoberú, ale aj vytvoria nové miesta, čo sa nám samým žiaľ veľmi nedarí, čiže to by sa celkom zišlo, však?
  5. Prídu sem teroristi, islamisti, radikáli. Mimochodom, veľmi by ma zaujímalo, odkiaľ ľudia vedia, kto sem presne príde. Je niekde na nástenke v Bruseli zverejnený menný zoznam utečencov, ktorí skončia u nás? Kto ich prelustroval? A ak ich odmietneme, kto im sem zabráni prísť robiť „galibu“, keď tu nemáme hranice?

Akceptujem „protiutečenecké“ postoje tých ľudí, ktorí nechceli EÚ. Nechcú jej výhody a ani nevýhody – to znie fér. Nechápem však ostatných, ktorí zabúdajú na to, že Únia nás neprijala len pre to, že nevie, čo s peniazmi a vo svojich radoch mala dovtedy málo neschopných politikov, úradníkov a zlodejov, a tak ich potrebovala doplniť našimi.

Ak chceme byť vnímaní ako spoľahlivý, poctivý a vyzretý partner, tak práve máme príležitosť to takmer bezbolestne dokázať. Alebo pred tým chceme utiecť?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?