Šahy majú poslankyňu, ktorú nikto nevolil

Autor: Gabriela Mezeiová | 5.5.2015 o 11:26 | Karma článku: 12,00 | Prečítané:  4833x

Dlhší čas som nepísala o situácii v Šahách, kde som mestskou poslankyňou. Neznamená to však, že sa v našom meste nič nedialo. Práve naopak. Napríklad sa ukázalo, že v mestskom zastupiteľstve máme poslankyňu, ktorú nikto nevolil. Šahanská politika. Plná oviec a vlkov, zjavne potrebuje strážnych psov. A ja sa ju snažím strážiť takto:

Zrušenie nestránkových dní

Na zasadnutí šahanského zastupiteľstva 26. marca som navrhla zrušiť dva celé nestránkové dni alebo ich aspoň zúžiť na dve nestránkové popoludnia. Primátor Štefan Gregor reagoval neurčito. Povedal, že zvažuje: 1. zavedenie kancelárie prvého kontaktu alebo 2. ponúknuť elektronické služby občanom, čo je síce super, ale nie z pohľadu mojich starých rodičov alebo 3. zaviesť zmenu úradných hodín. Avšak veľmi určito reagoval na Šahanov – návštevníkov úradu, a to doslovne: „Na tom úrade sa ponevierajú niekedy občania ... no ponevierajú sa tu občania práve preto, že je to tu tak otvorené.“ Ja si naopak myslím, že úrad má byť otvorený v podstatne väčšej miere ako je ten náš a to nielen v otázke úradných hodín. Úrad patrí ľuďom, má im slúžiť každý pracovný deň – inak nechápem zmysel jeho existencie. Preto som veľmi rada, že sa necelý týždeň po mojom návrhu objavila informácia, že úrad sa približuje občanom a mení svoje úradné hodiny – zaviedli sa len dve nestránkové popoludnia v utorok a vo štvrtok.

Živé vysielanie zo zasadnutí zastupiteľstva

Na tom istom zasadnutí (26. marca) som navrhla aj to, aby sa popri natáčaní našich zasadnutí zabezpečil aj ich priamy prenos s možnosťou elektronického kladenia otázok primátorovi a poslancom. Široko zastúpená komunita Šahanov, pracujúcich inde na Slovensku alebo v zahraničí, by privítala účasť na šahanskom politickom živote aj v takejto podobe. Domáce dianie sa ich týka, do Šiah by sa raz radi vrátili, samozrejme, ak im tu v budúcnosti ponúkneme možnosť dôstojného finančného zabezpečenia a sebarealizácie. Primátor reagoval, že za takúto službu by mesto zaplatilo cca 300 € za jedno zasadnutie. Mojej poznámke, že veci sa dajú robiť aj modernejšie a že cez stránku youtube.com je možný bezplatný živý prenos, sa neprikladal žiaden význam.

Sprístupnenie diskusie pre občanov pri každom prerokovávanom bode

Na poslednom zasadnutí, ktoré sa konalo 30. apríla, som navrhla sprístupniť diskusiu pre občanov pri každom bode, o ktorom mestské zastupiteľstvo rokuje. Rozhodujeme predsa o živote mesta, o živote Šahanov. Kto má mať možnosť vyjadriť sa ešte pred prijatím našich rozhodnutí, ak nie oni?! Takýmto spôsobom by sa mohla zvýšiť aj účasť občanov na zasadnutiach a ich celkový vplyv na mestskú politiku. Dať občanom možnosť vyjadriť sa pri každom bode zasadnutia bola jednou z primátorových predvolebných tém. Dnes si však myslí, že by to „zbytočne predĺžilo zasadnutia“.

Zakúpenie dochádzkového systému

Na aprílovom zasadnutí som tiež navrhla zakúpiť elektronický dochádzkový systém pre Mestský úrad v Šahách. Tento systém by zaručil zjednodušenú evidenciu pracovného času a zamedzil by aj prípadnému ponevieraniu sa (aby som použila primátorovu terminológiu) zamestnancov po meste v pracovnom čase. Viacero Šahanov ma upozornilo na niekoľkých zamestnancov MÚ, ktorí si permanentne kupujú raňajky po deviatej, pred obedom trávia čas v stávkovej kancelárii a v priebehu popoludnia si vybavujú súkromné nákupy. Občania si právom kladú otázku, či to nerobia počas pracovnej doby, ktorú majú zaplatenú z daní nás všetkých. Prednosta úradu Pál Zachar reagoval na podnety občanov slovami, že s „klebetami a výmyslami sa netreba zaoberať“. Zakúpenie dochádzkového systému bolo jednou z ďalších primátorových predvolebných tém. Dnes to už podľa jeho slov „nepatrí medzi priority“.

Nesúhlas s navýšením finančnej odmeny externej právnej poradkyni

Externá právna poradkyňa Noémi Polák dostávala doteraz za svoje právne služby, ktoré poskytuje mestu Šahy, 600 € mesačne. Teraz sa stala platkyňou DPH, ale nechce, aby daňové zaťaženie znášala ona sama (ako každý smrteľník), ale aby to za ňu platili Šahy. Keďže mesto nie je platcom DPH, tak takéto navýšenie znamená priamy nárast našich nákladov. Externá právna poradkyňa nám poskytla zľavu vo výške 50 €. To znamená, že by sme jej odteraz mali platiť 550 €, avšak aj s pripočítanou daňou, čo činí 660 € mesačne (namiesto pôvodných 600). Akokoľvek, 12 mesiacov krát 60 dodatočných eur za každý mesiac spolu robí 720 €, čo je, na šahanské pomery, celkom slušný mesačný plat. Poslanci mestského zastupiteľstva v Šahách (všetci okrem mňa) teda 30. apríla priklepli externej právnej poradkyni vyplácať 13. plat a to z dôvodu, že sa stala platkyňou DPH, čo jej musí mesto odteraz kompenzovať. Právny poradca mesta Dubaj by zomrel od závisti, keby sa toto dozvedel.

Za zmienku stojí aj to, že právnej poradkyni je na zasadnutiach, na ktorých sa zúčastňuje a za ktoré je platená, často veľmi dlho, a preto sa zabáva buď so svojím okolím, alebo so svojím telefónom. Napriek tomu jej však 26. marca neunikla diskusia poslancov a primátora o budúcnosti bufetu na futbalovom štadióne. Bez vyzvania a požiadania o vysvetlenie právnej stránky veci sa právna poradkyňa zapájala do diskusie. Nevadilo jej ani prerušovať ďalších diskutujúcich (zhodou okolností poslancov a primátora) a prezentovať, čo by podľa nej bolo správne. Na chvíľu sa mohlo zdať, že popri politickom mandáte dvanástich právoplatne zvolených poslancov, sa trinástou poslankyňou Mestského zastupiteľstva v Šahách stala externá právna poradkyňa.

A čerešnička na torte? Ani naše okresné mesto Levice nemá externého právneho poradcu. Tam právne poradenstvo a vyhotovovanie zmlúv zvládajú zamestnanci správneho oddelenia. Vo výnimočných prípadoch, ak im nestačia ich vlastné kapacity, si na konkrétnu záležitosť najmú externého advokáta. Aj my v Šahách máme správne oddelenie, na čele ktorého stojí vyštudovaný právnik Ernest Zsolnay. Asi sme však vo veľmi dobrej finančnej kondícii, ak si napriek tomu celoročne platíme externú právnu poradkyňu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?