Top 5 najbližších referendových otázok

Autor: Gabriela Mezeiová | 13.4.2015 o 11:54 | Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1042x

O politickom marketingu novovznikajúcich formácií som už písala. Inštitút referenda u nás bol viackrát zneužitý na propagáciu politických subjektov, namiesto presadzovania cieľov obsiahnutých v referendových otázkach. Je teda predpoklad, že sú na obzore ďalšie a ďalšie referendá.

Na základe môjho prieskumu som zostavila rebríček referendových otázok, ktoré by mohli byť v najbližších rokoch položené. Referendum je totiž mimoriadne efektívna a extrémne lacná reklama pre politikov, plne hradená občanmi z ich daní. Odluka od cirkvi je už obsadená, voľných tém ešte ostáva stále dosť.

Ste za legalizáciu ľahkých drog?

Spotreba drog z dlhodobého hľadiska stúpa a stúpa aj počet voličov, ktorí si aspoň občas rekreačne prásknu jointíka niekde medzi druhým a tretím pivom v zákutí záhradnej pivárne. To sú dnes nezanedbateľné počty voličov, ktorých by to mohlo osloviť. Minimálne by sa strhla búrlivá diskusia, v ktorej by sa dokola omieľali tie isté témy porovnávania škodlivosti alkoholu a marihuany a potom jej liečivé účinky verzus „vstupná brána k tvrdým drogám“. Nuda, ale zapojiť sa dokáže každý. Téma, ktorá by vás ešte pred 10 rokmi politicky zničila, dnes môže byť divácky zaujímavá.

Ste za zákaz stavby mešít na území SR?

Nikto tu mešitu zatiaľ nepostavil, ale reálna ambícia nemusí byť ďaleko. Islam bude čoskoro najrozšírenejším náboženstvom na svete a zákonite sa nás to bude týkať. Geopolitické rošády v euroázijskom regióne môžu zo dňa na deň významne zvýšiť počet moslimských migrantov aj u nás a atraktívna referendová otázka bude na stole. Fakt, že je táto otázka zrejme v rozpore s ústavou, môže jej znenie mierne modifikovať. V podstate to však stále bude o tom istom – či tu chceme moslimov.

Ste za zníženie počtu poslancov parlamentu SR na 100?

Parlament je plný darmošľapov, ktorých počty treba zredukovať. To si nemyslia len sofistikovaní menejštátisti, ale aj pospolitý ľud. Pomaly dozrieva čas, keď sa politické subjekty zamyslia nad obetovaním pár poslancov, ktorých však posadia do iných parádnych kresiel, hoci mimo hradného brala. Občania to určite lajknú, aj keď nám to nijako nepomôže. Zmarenie jedinej priemernej štátnej rozkrádačky by totiž ušetrilo toľko peňazí, koľko stojí 50 poslancov na ich celé volebné obdobie dokopy. Jednoduchá matika.

Ste za poskytnutie pomoci momentálne krachujúcej krajine XY?

Nechcem dať nikomu ani cent. Alebo chcem byť solidárna? Ťažko povedať, čo sa práve bude hodiť. Absurdné na tom celom je fakt, že za tie krachy môžu iba politici, ktorí si takto v nekonečnom cykle navzájom zabezpečujú svoju agendu nevyhnutnú k prežitiu a zabezpečeniu ďalších cyklov a krachov a pôžičiek atď.

Ste za vystúpenie SR z  NATO?

Referendum o zotrvaní v dvoch kľúčových politických spoločenstvách, diktujúcich politickú orientáciu, skôr alebo neskôr určite bude. Pravdepodobnejšia sa javí byť téma NATO než EÚ. Dezintegrácia je už teraz vysoko atraktívna téma, sľubujúca vysokú účasť. Naše média sú plné analýz a predpovedí vývoja, v skutočnosti však nikto netuší, čo bude o rok, rovnako ako nikto z našich známych politikov a analytikov nepredvídal krach Grécka a ani vojnu na Ukrajine. Slováci sa čoraz viac rozdeľujú na dva znepriatelené tábory (úvahu o tom, komu to môže takto vyhovovať, napíšem inokedy). No a na rozoštvávaní spoločnosti sa dá postaviť nielen referendum, ale aj komplexná politická architektúra úplne od základov.

Referendum o vstupe do NATO bolo v roku 1997 a zúčastnilo sa ho iba 9,53 % voličov. Ak by bola v týchto dňoch položená opačná otázka, zrejme by bola účasť podstatne vyššia, či už by bolo toto referendum zmarené alebo nie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?