Ako by to asi vyzeralo, keby sme hovorili voličom pravdu?

Autor: Gabriela Mezeiová | 29.3.2015 o 23:06 | Karma článku: 5,90 | Prečítané:  926x

Túto otázku položil prezident USA svojej manželke v súkromí Bieleho domu.

Takto to napísali scenáristi seriálu House of Cards (Dom z kariet) a vložili do úst postavy rafinovaného prezidenta USA Franka Underwooda, ktorého fascinujúco stvárňuje Kevin Spacey. Pri obrazovke máte pocit, že všetko sa to odohráva naozaj - taký je Spacey presvedčivý. Svoju rolu si vychutnáva, bonmoty priam sŕka z kokteilu falošnosti, bezohľadnosti a brutality, ktorých trpkosť naoko zjemňuje taktom, intelektom, permanentnou diplomaciou a nadhľadom, ktorý vám lezie i nelezie na nervy zároveň. Tipujem, že väčšina jeho výstupov sa nakrúca len na jednu klapku.

Prezident Underwood ide v seriály tvrdo za svojím cieľom hneď od prvých dielov, keď ešte začínal ako kongresman. Neštíti sa ničoho. Intrigy, klamstvá, manipulácie, zastrašovanie, vydieranie a vraždy – to všetko sú jeho štandardné metódy vedenia politiky a riešenia aj tých najbanálnejších problémov a „issues“.

Pri sledovaní seriálu si sústavne kladiem otázku, ako vzdialené je toto od reality. A tým nemyslím iba amerického prezidenta (aby som si zbytočne nepohnevala amerikanofilov a nenadbiehala nechtiac rusofilom J). Koľko z tých scén je nielen možných, ale aj sa plus - mínus v realite odohrávajú? Musí sa politik stúpajúci na tie najvyššie priečky uchyľovať k takýmto praktikám? Akí sú v skutočnosti vysokopostavení politici, o ktorých si väčšina z nás myslí, že sú slušní a čestní ľudia, ktorí robia len verejné kompromisy a nepodvádzajú občanov? Ako by to vyzeralo, keby sme sa dozvedeli pravdu?

Mimochodom, prezident USA (ten skutočný) priznal, že tento seriál s obľubou sleduje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?