Ak chcem plniť volebné sľuby, tak musím plávať proti prúdu

Autor: Gabriela Mezeiová | 12.3.2015 o 11:21 | Karma článku: 6,93 | Prečítané:  1496x

Udalosti posledných týždňov ma nútia veľa premýšľať. Vo svojej situácii, keď idem v kauze sprenevery 349 tisíc eur zdanlivo sama proti všetkým, vidím paralelu s množstvom iných príbehov, o ktorých čítam, či o ktorých mi rozprávajú moji známi. Sú to príbehy mimo politiky – najmä z nepríjemných bojov na pracovisku, v organizáciách rôzneho druhu, či na domových schôdzach. Jednoducho všade tam, kde sa občas dejú značné nekalosti a kde má okolie a kolektív už tradične tendenciu mlčať.

Vždy som obdivovala ľudí, ktorí sa vedia postaviť proti presile, bojovať za spravodlivosť a riskovať tým napríklad aj stratu zamestnania. Strata príjmu a s tým spojené ohrozenie rodiny, to sú vskutku  nemalé hrozby. Popritom úporne čeliť intrigám, poškodzovaniu svojej povesti a v prípade neúspechu tlmiť bolestivý pád na dno bezmocnosti, zúfalstva, depresie a apatie.

Na rozdiel od mojich známych, nemám čo stratiť. Ak sa mi podarí presadiť oprávnené záujmy obyvateľov Šiah (a teda aj splniť volebné sľuby svojich kolegov), tak z toho vyjdem ako víťaz. Ak sa to nepodarí, tak z toho vyjdem ako víťaz tiež.  Nikto ma totiž neodreže od môjho príjmu, nemusím sa obávať, že prídem o svoje zamestnanie a že si nebudem môcť nájsť iné. Tak či onak - bude ma tešiť pocit, že som sa o niečo pokúsila a to pri plnom vedomí, že to bola správna vec. Popritom sa budem môcť s čistým svedomím prechádzať po našom meste rovnako ako doteraz.

Nie som nahnevaná na svojich poslaneckých kolegov. Viem, že každý z nich má vlastný dôvod na svoje (ne)konanie. Chápem ich, že chcú mať hlavne pokoj, s každým dobre vychádzať, nerobiť si nepriateľov a venovať sa výlučne príjemným a nekonfliktným témam komunálnej politiky. Našou poslaneckou prácou však nie je len stavanie májov, oddávanie novomanželov alebo schvaľovanie samozrejmostí. Našou prácou, zákonnou povinnosťou a záväzkom voči ľuďom je aj prísny dozor nad hospodárením s mestskými peniazmi a vyvodzovanie dôsledkov zo zlyhania. Čím skôr si to moji poslaneckí kolegovia uvedomia, tým lepšie pre občanov, ale aj pre nich samotných.

Prípad šahanskej sprenevery nie je nejaké nevinné zakopnutie alebo úsmevná víkendová aférka, nad ktorou môžeme privrieť oči. Ide o plnotučnú kauzu krádeže 349 tisíc eur a tu už končí všetka sranda. Viem, že väčšina z poslancov nikoho nekryje a v kauze nemá prsty. Dúfam, že som pre nich dostatočnou inšpiráciou, aby sa vydali tou správnou cestou a nie tou príjemnou. 

G. K. Chesterton: „Neživá vec ide s prúdom, ale len živý tvor môže plávať proti nemu.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?