Ukrajinská kríza: Nútia nás nenávidieť!

Autor: Gabriela Mezeiová | 15.2.2015 o 15:48 | Karma článku: 5,80 | Prečítané:  841x

Ukrajinská kríza rozdeľuje ľudí. Viac ako posledné referendum, pri ktorom nebolo prejavom ignorantstva ho ignorovať. Na Ukrajine zomierajú ľudia, a to aj napriek minuloročným, už tradične pomýleným predpovediam slovenských bezpečnostných expertov na východnú Európu. Smrť nemôže byť nikomu ľahostajná, umieranie v priamom prenose sa nedá ignorovať. Nepáči sa mi však to, čo nám vytrvalo podsúvajú média a „sociálny svet“ – akúsi povinnosť jednoznačnej polarity v tejto téme či čierno-biele videnie a vyhranenosť postojov.

Buď si v skupine, ktorá miluje USA a nenávidí rozpínajúce sa ruské impérium, alebo v skupine, ktorá miluje Putina a nenávidí Američanov, rafinovane zotročujúcich celý svet. Bútora alebo Čarnogurský. A nič medzitým. Akoby v tom kriku nebol priestor pre ľudí, ktorí nemajú extrémne postoje, ktorí nepociťujú nenávisť voči ľuďom, ktorých v živote nestretli alebo voči krajinám, v ktorých jakživ neboli. Ako keby sme mali mať všetci nejaké dlhodobé obchodné poslanie alebo rozkaz plniť strategické zadanie vytetované hlboko do podvedomia, možno ešte z čias studenej vojny.

Termíny ako rusofil alebo amerikanofil sa používajú ako urážky. Pôvodne kultúrnu náklonnosť, ktorú vyjadrovali tieto slová, vystriedal význam politický. Občas sa môže s nadsádzkou zdať, že niekoho mať rád je problém a že postoj k určitým témam globálnej politiky musí zákonite obsahovať nenávisť. Rozumiem, že množstvo zainteresovaných aktérov tohto konfliktu, počnúc politikmi oboch strán, svetových mocností, EÚ, vazalov z think-tankov a samozrejme médií, by v prípade vypustenia prejavov agresivity, zloby a nenávisti, boli nezamestnaní. Nerozumiem však tomu, aký na tom môže mať záujem bežný človek, ktorý trávi veľkú časť dňa na diskusných fórach, debatovaním v krčmách a vývarovniach.

Nepriečim sa názoru, že je dobré mať k situácii na Ukrajine jednoznačný postoj. Nech je ale tento postoj mierotvorný, v opačnom prípade k ničomu dobrému nevedie. A ak som kvôli tomuto naivná, nechcem na tom nič meniť. Mier!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PRIMÁR

Patrik Herman: Rakovine nebránime systémovo, prevencia je o náhode

Moderátor presviedčal už osem ministrov.

OBJEKTÍV

Jednoduchá animácia ukazuje rýchlosť svetla. Vydržíte ju pozerať?

Na videu putuje svetlo zo Zeme na Mars.


Už ste čítali?