Podám návrh na odvolanie hlavnej kontrolórky Šiah

Autor: Gabriela Mezeiová | 6.2.2015 o 13:21 | Karma článku: 8,01 | Prečítané:  2668x

Mojou povinnosťou ako poslankyne Mestského zastupiteľstva v Šahách je obhajovať záujmy mesta a jeho obyvateľov. Jedným z mojich záujmov je aj to, aby sa prišlo na koreň veci v „kauze sprenevera“. Protiprávne privlastnenie si verejných prostriedkov vo výške 349.000 € je tak závažná vec, že by sa za ňu nemuselo hanbiť ani väčšie mesto, asi ani Bratislava. 

Keď už sme pri tom, myslíte si, že niekto mal pocit hanby za to, že občania boli ukrátení o 10 miliónov korún? Ospravedlnil sa niekto za toto zlyhanie a/alebo podal niekto demisiu? Nie, nie a ešte raz nie. Bolo podané trestné oznámenie a obyvatelia Šiah boli ubezpečení vtedajším primátorom, „že napriek vzniknutej situácii, tí, ktorí riadne splnili svoju daňovú povinnosť voči mestu, nemusia sa obávať, že budú opätovne vyzvaní na zaplatenie dane, resp. poplatku za komunálny odpad.“

Namiesto tohto úsmevného vyjadrenia, mohli byť radšej Šahania ubezpečení, že sa orgánom činným v trestnom konaní poskytne maximálna súčinnosť pri vyšetrovaní, ďalej sa rozviaže pracovný pomer nielen s pracovníkmi, ktorí sa mali priznať k privlastňovaniu si cudzích peňazí, ale aj s ich nadriadenými a tiež, že primátor ako štatutár podá návrh na odvolanie hlavnej kontrolórky. Pracovný pomer s vedúcou pracovníčkou finančného oddelenia rozviazaný nebol a nepodal sa ani návrh na odvolanie hlavnej kontrolórky.

Hlavná kontrolórka sa svojej funkcie nevzdala. Počkala na zákonné uplynutie svojho funkčného obdobia a následne podala prihlášku do voľby na funkciu hlavného kontrolóra. Asi už viete, čo nasledovalo potom. Hlavná kontrolórka bola prekvapujúco (?!) opätovne zvolená bývalým mestským zastupiteľstvom ešte pred uplynutím volebného obdobia.

Poslancov, zvolených a pracujúcich v predchádzajúcom volebnom období, sme vystriedali my - novozvolení poslanci - v pomere ôsmi noví a štyria staronoví poslanci. Spolu formujeme miestny parlament, ktorého pôsobnosť sa má orientovať na základné otázky života nášho mesta.

Ak sa v živote mesta vyskytne odchýlka od normálneho priebehu životných procesov, je potrebné vzniknutej situácii venovať primeranú pozornosť. Šahy sa nachádzajú v akútnom stave a našim záujmom by malo byť, aby tento akútny stav neprerástol do stavu chronického. Samozrejme, vyšetrovanie v kauze sprenevera je úlohou orgánov činných v trestnom konaní, ale existujú opatrenia, ktoré by potvrdili, že súčasné vedenie sa dištancuje od bývalého.

Všeobecná odpoveď bývalého vedenia bola, že až kým sa vyšetrovanie neskončí, nebudú sa podávať žiadne informácie.“ Toto považoval súčasný primátor počas svojej volebnej kampane za „veľmi alibistické“. V tejto chvíli má teda priestor dať odpovede na otázky, ktoré sám v čase kampane položil: „Koľko peňazí sa naozaj spreneverilo? Kto za to môže? Kto to mal skontrolovať? Nedalo sa tomu predísť? Urobil každý, kto za to zodpovedá, všetko aby sa to nestalo?“ - Na odpovede na tieto otázky sme zvedaví viacerí, pán primátor.

Za seba vyhlasujem, že zo svojej pozície poslankyne požiadam prokurátora o vyjadrenie k stavu vyšetrovania, aby som mohla presne informovať všetkých Šahanov.

Mieru závažnosti, ktorú tejto veci prikladám, potvrdzuje aj môj návrh, ktorý som včera predložila pani hlavnej kontrolórke ako kontrolnému orgánu obce na 2. zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Šahách: „Navrhujem vám, pani hlavná kontrolórka, aby ste sa vzdali svojej funkcie. Jednou z vašich úloh, ktorá vám vyplýva priamo zo zákona, je kontrola príjmov, výdavkov a finančných operácií obce. Kauza sprenevera (teda mestu Šahy spôsobená škoda vo výške 349.000 €) ma utvrdzuje v tom, že ste si túto úlohu neplnili dostatočne dôsledne. Preto som presvedčená, že môj návrh je opodstatnený. Ak s mojim návrhom, pani hlavná kontrolórka, nesúhlasíte, predložím svoj návrh na vaše odvolanie mestskému zastupiteľstvu, ktoré vás môže z funkcie odvolať.“

Pani hlavná kontrolórka odmietla na základe moje výzvy odstúpiť. Podľa jej slov zákonné dôvody na jej odvolanie nenastali po 1. júli 2014, kedy bola znovu zvolená. Názory právnikov sa rozchádzajú, ale ja návrh na odvolanie podám, pretože verím v jeho opodstatnenosť. Politici sú tu totiž preto, aby uspokojovali potreby ľudí. A dnes máme v Šahách celkom jasnú spoločenskú objednávku – vyšetriť čo sa stalo s našimi peniazmi a nielen zistiť, kto ich odcudzil, ale tiež vyvodiť zodpovednosť voči tým, ktorí tomu nepredišli a ktorí to mali zistiť pri kontrole...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?