Mladé pušky kaliber 2.016

Autor: Gabriela Mezeiová | 21.1.2015 o 9:28 | Karma článku: 6,70 | Prečítané:  1761x

Na politickej scéne sa objavili Mladé pušky. Mediálne a propagandisticky sú veľmi šikovné, a preto možno niektorým ľuďom uniká fakt, že toto zoskupenie politikov neponúka alternatívu, ale iba novú formu politickej zábavy.

Politický marketing je v demokratickej spoločnosti mimoriadne dôležitým nástrojom na získavanie, uchopenie a následné udržiavanie moci. Pre väčšinu voličov nie sú pri výbere strany dôležité faktory ako volebný program, politické skúsenosti, vzťahy alebo potenciál stability či rozvoja spolupráce s okolím.

Čím väčšie územie sa snažia politici presvedčiť, tým sú prirodzene od voliča vzdialenejší. Úmerne s tým rastie pre nich dôležitosť správnej formy reklamy, nech už je tá akokoľvek vzdialená od pravdy a skutočných zámerov. Toto je zrejmé aj na našej celoštátnej úrovni, kde táto promotérska dôležitosť naliehavo víťazí nad pragmatizmom, argumentáciou a racionálnym podkladom pre rozhodovanie sa voličov.

Ľuďom ale nie je veľmi čo vyčítať. Dennodenne sa boria s akútnejšími a podstatne konkrétnejšími problémami a hrozbami, než je snaha znova sa zorientovať v premenlivej spleti politických strán, ktoré nielenže vznikajú a zanikajú, ale čoraz častejšie menia svoje skupenstvo, všakovako sublimujú, oxidujú a prebiehajú v nich tie najpodivnejšie formy chemického inžinierstva. Potom z toho pred voľbami vznikajú bizarné politické vzorce priečiace sa zákonom prírody a logiky.

Parlamentné voľby sú však predovšetkým o popularite a schopnosti predať sa. A na rozdiel od klasického biznisu aj v prípade, že nič reálne neponúkate, respektíve ani by ste nič u seba na predaj nedokázali nájsť. Vzorovým príkladom typického celoštátneho politického marketingu bez budúcnosti, a teda aj predaja bez tovaru, je nesúrodá molekula s názvom Mladé pušky.

Lipšic, Matovič, Hlina a Sulík (snáď som ich zoradila správne) si názov svojho alegorického vozu požičali od priemerného westernu s podpriemerným pokračovaním, zato však s obrovským rozpočtom. Film sa však predal do kín vďaka známym tváram, lenže ako celok do sveta westernového žánru nepriniesol nič, čo by stálo za reč.

Slovenské pušky sú síce tiež mladé, zato však až príliš známe svojimi streleckými schopnosťami, ktoré prevyšujú ich schopnosti politické. Nerobí im problém kedykoľvek vymeniť svoju starú družinu za novú, vzájomne sa urážať, zrádzať a vodiť sa za nos. V rámci súčasnej pouličnej inscenácie pôsobia naoko jednotne a družne, pretože zatiaľ nebojujú pre niekoho, ale len proti niekomu.

Ruku na srdce – viete si predstaviť, ako kvarteto Mladých pušiek zostaví vládu a bude musieť ťahať za jeden povraz, zodpovedne čeliť prirodzeným problémom spoločného vládnutia a robenie kompromisov sa má stať ich denným menu? Ako dlho bude trvať, kým sa od kosti rebelujúci a v diplomacii neduživý Hlina doseká kvôli „tradičným otázkam“ s liberálnym Sulíkom, Matovič ich potajme nahrá a sebadeštruktívne prezentuje kamerám, ktoré tak miluje, a Lipšic založí niečo nové, pretože bude mať pocit, že opäť raz nie je na vrchole potravinového reťazca?

Mladým puškám ide mediálna karta, pretože teraz robia to, v čom sú dobrí. Možno je to tým, že Hlina je nadaným organizátorom protestov. Alebo tým, že majú medzi sebou Sulíka, ktorý sa ako jediný snaží budovať reálnu stranu a myslieť aj ďalej ako po voľby. Alebo proste len tým, že majú spoločného silného nepriateľa. Je vhodné si však uvedomiť, že Slovensko je krajina, v ktorej sa síce dokážu vo vysokej politike dlhodobo uplatniť konfliktné, vzdorovité, tvrdohlavé a duševne nestabilné typy, ale iba za predpokladu ich samovlády. Na tú má už dlhé obdobie šancu len jediná strana a nič nenasvedčuje tomu, že sa tento stav tak skoro zmení.

Na jednej strane váh je tak stabilita a schopnosť sa dohodnúť (aspoň medzi sebou). Ak chceme dosiahnuť rovnováhu, tak na druhú stranu treba naložiť to isté. Som si istá, že tomu väčšina ľudí rozumie, keď sa nad tým trocha zamyslí. A to bude dôležité, keďže už naozaj nie je vhodná doba na politické experimenty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?