Z denníka poslankyne zastupiteľstva v Šahách

Autor: Gabriela Mezeiová | 16.1.2015 o 12:05 | Karma článku: 6,45 | Prečítané:  1622x

Po tom, ako som bola zvolená za predsedníčku dvoch komisií (Komisia kultúry a Komisia pre stratégiu, rozvoj mesta, regionálnu a medzinárodnú spoluprácu), predsavzala som si, že do ich činnosti zapojím čo najviac občanov Šiah. Teší ma, že najmä v komisii pre kultúru má záujem pracovať veľa Šahanov.

Zákon o obecnom zriadení hovorí, že „obecné zastupiteľstvo môže zriaďovať komisie ako svoje stále alebo dočasné poradné, iniciatívne a kontrolné orgány”. My sme ich zriadili celkom desať, pričom sme sa dohodli, že po pol roku budeme vyhodnocovať efektivitu fungovania jednotlivých komisií a vyvodzovať dôsledky zo zistení. Popri desiatich komisiách existujú aj dva mestské výbory – jeden v mestskej časti Tešmák a druhý v mestskej časti Preseľany nad Ipľom. Zákon tiež hovorí, že „komisie sú zložené z poslancov a z ďalších osôb zvolených obecným zastupiteľstvom”. Členov komisií z radu obyvateľov Šiah zvolíme 5. februára 2015. Pôvodne mala voľba prebehnúť 29. januára, avšak z technických dôvodov sme zasadnutie posunuli o týždeň neskôr. Presadzujem názor, že vyšší počet špecializovaných komisií zabezpečí ich efektívnejšie fungovanie a zvýši aj počet občanov priamo angažovaných do riadenia našich aktivít a rozhodovania o osude mesta.

Teší ma, že moja výzva, aby sa v komisiách angažovalo čo najviac Šahanov, padla na úrodnú pôdu. Počet záujemcov o prácu v Komisii kultúry prevyšuje doteraz obvyklý počet členov takmer trojnásobne, pričom ďalších kandidátov už nominovali aj politické strany. Verím, že „úzka komunikácia s občanmi“, ktorej dôležitosť hlásal počas volebnej kampane aj novozvolený primátor Šiah, dostane konečne zelenú. Je dôležité, aby sa prispôsobili počty členov komisií z radu občanov tak, aby odrážali potreby oblastí, na ktoré sa jednotlivé komisie špecializujú. Týmto spôsobom bude zabezpečený priestor pre občiansku iniciatívu a kontrolu.

Komisia pre stratégiu, rozvoj mesta, regionálnu a medzinárodnú spoluprácu je špecifická a prierezová. Verím, že ju naplníme odborníkmi a nadšencami, ktorí sa budú spolupodieľať na tvorbe stratégie rozvoja mesta Šahy, ktorá bude odrážať spoločenskú objednávku a potreby obyvateľov mesta a nebude tak len nejakým dokumentom zapadnutým prachom v zásuvke na mestskom úrade. Práve naopak, ide o to, aby určovala vízie a poslanie mesta Šahy v jednotlivých oblastiach, zadefinovala ciele mesta, predložila finančný plán a harmonogram činností a určila zodpovednosť za ich plnenie. Samozrejme, úspech činnosti tejto komisie bude závislý aj od toho, či sa mestu podarí zabezpečiť zdroje na uskutočnenie rozvojových aktivít a cieľov, stanovených v stratégii rozvoja mesta.    

Občania nielen šahanského regiónu sa v súčasnosti angažujú za obnovenie osobnej vlakovej dopravy na úseku Zvolen – Šahy. Pomohlo by to jednak rozvoju Šiah a ďalších dotknutých miest a obcí, ale aj rozvoju samotnej železničnej dopravy. Už viac ako sedemtisíc obyvateľov širšieho regiónu podpísalo petíciu, v ktorej žiadajú Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR o obnovenie železničnej dopravy v danom úseku. Túto iniciatívu ako predsedníčka Komisie pre stratégiu, rozvoj mesta, regionálnu a medzinárodnú spoluprácu pri MsZ v Šahách v plnom rozsahu podporujem.

Pri každej príležitosti rôznymi formami vyzývam Šahanov, aby sa zapojili do občianskej kontroly mestskej samosprávy. Pozývam vás preto na každé zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Šahách - najbližšie bude 5. februára 2015. Som totiž presvedčená, že prítomnosť „kontrolórov“ z radov občanov na zasadnutiach bude mať pozitívny vplyv na kvalitu rozhodovania nášho zastupiteľstva.

Zároveň vás budem pozývať na každé zasadnutie komisií, ktorým predsedám. Chcem, aby mali priestor na vyjadrenie svojich názorov, nápadov a podnetov aj ďalší záujemcovia z radov Šahanov, nielen zvolení členovia komisií. A môžete sa spoľahnúť aj na to, že tok informácií nebude iba jednosmerný. Budem nielen informujúcim hlasom, ale aj príjemcom správ z vašej strany.

P. S.: Ako uvádzam v profile na svojom blogu, chcem hodnotiť situáciu v rodnom meste, v krajine a vo svete. Najbližší blog preto venujem celoslovenskej téme. Zákony, ktorými sa šahanská komunálna politika riadi, sa totiž prijímajú v národnom parlamente v Bratislave.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?