Ukrajinská kríza: Nútia nás nenávidieť!

Autor: Gabriela Mezeiová | 15.2.2015 o 15:48 | Karma článku: 5,72 | Prečítané:  760x

Ukrajinská kríza rozdeľuje ľudí. Viac ako posledné referendum, pri ktorom nebolo prejavom ignorantstva ho ignorovať. Na Ukrajine zomierajú ľudia, a to aj napriek minuloročným, už tradične pomýleným predpovediam slovenských bezpečnostných expertov na východnú Európu. Smrť nemôže byť nikomu ľahostajná, umieranie v priamom prenose sa nedá ignorovať. Nepáči sa mi však to, čo nám vytrvalo podsúvajú média a „sociálny svet“ – akúsi povinnosť jednoznačnej polarity v tejto téme či čierno-biele videnie a vyhranenosť postojov.

Buď si v skupine, ktorá miluje USA a nenávidí rozpínajúce sa ruské impérium, alebo v skupine, ktorá miluje Putina a nenávidí Američanov, rafinovane zotročujúcich celý svet. Bútora alebo Čarnogurský. A nič medzitým. Akoby v tom kriku nebol priestor pre ľudí, ktorí nemajú extrémne postoje, ktorí nepociťujú nenávisť voči ľuďom, ktorých v živote nestretli alebo voči krajinám, v ktorých jakživ neboli. Ako keby sme mali mať všetci nejaké dlhodobé obchodné poslanie alebo rozkaz plniť strategické zadanie vytetované hlboko do podvedomia, možno ešte z čias studenej vojny.

Termíny ako rusofil alebo amerikanofil sa používajú ako urážky. Pôvodne kultúrnu náklonnosť, ktorú vyjadrovali tieto slová, vystriedal význam politický. Občas sa môže s nadsádzkou zdať, že niekoho mať rád je problém a že postoj k určitým témam globálnej politiky musí zákonite obsahovať nenávisť. Rozumiem, že množstvo zainteresovaných aktérov tohto konfliktu, počnúc politikmi oboch strán, svetových mocností, EÚ, vazalov z think-tankov a samozrejme médií, by v prípade vypustenia prejavov agresivity, zloby a nenávisti, boli nezamestnaní. Nerozumiem však tomu, aký na tom môže mať záujem bežný človek, ktorý trávi veľkú časť dňa na diskusných fórach, debatovaním v krčmách a vývarovniach.

Nepriečim sa názoru, že je dobré mať k situácii na Ukrajine jednoznačný postoj. Nech je ale tento postoj mierotvorný, v opačnom prípade k ničomu dobrému nevedie. A ak som kvôli tomuto naivná, nechcem na tom nič meniť. Mier!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?